Dünya Kalabalıklaşıyor


738102-population-growth

Dünya nüfusu gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Son olarak açıklanan verilere göre nüfusumuz artık 7.2 milyara ulaştı.

Birleşmiş Milletler tarafından açıklanan rakam sadece günümüzü değil geleceğimizi de ciddi olarak ilgilendiriyor. Tahminlere göre 2025 yılında 8.1 milyar, 2050 itibariyle de 9.6 milyarlık bir nüfusumuz olacak. Bu rakamlar, bir önceki tahmine oranla yaklaşık 700 milyon civarında fazladan bir nüfusu ifade ediyor.

Bu nüfus artışında en önemli faktör, gelişmekte olan ülkelerin doğurganlık oranlarındaki artış olarak gözüküyor. Bununla birlikte; sağlık hizmetlerindeki iyileşme, teknolojinin henüz gezegen genelinde olmasa da insanlık adına ciddi faydalar getirmesi, şehir hayatının cazibesi ve doğurganlık oranlarının özellikle gelişmekte olan ülkelerde yükselme eğiliminde olması gibi nedenler nüfusun artışında ciddi etki etmekte.

1800’lerde yaşayan bir insan olsak, bu kadar yoğun bir nüfus artışını büyük ihtimalle öngöremeyebilirdik. Ancak günümüzde bu olgu son derece sıradan geliyor. O dönemde insanların yüzde 3’ü şehirlerde yaşarken, günümüzde bu oran yüzde 50’yi aşmış durumda.

Özellikle şehir hayatına katılan insanların ciddi bir artış eğiliminde olduğu çağları yaşarken, gezegenimizdeki kaynakları verimli kullanmamız gerektiğini de unutmayalım.

5 Ağustos, Kaynak: http://www.bilim.org

Fotoğraf Kaynağı: http://www.news.com.au

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s