Müziğin Psikolojisi


gallery_image_3d_masaustu_resimleri_muzik_masaustu_resimler_eybtVGC

Müzik insanlık için vazgeçilmez uğraşlardan birisi. Kimi insan meslek olarak icra ederken, çoğunluğumuz ise stres, yorgunluk ve sıkıntı gibi kötü duygulardan arınmak için müzik dinliyoruz. Peki müziğin psikolojimize etkisini biliyor muyuz ?

Müzik; ritim, sözler ve ton gibi özellikleriyle beynimizin farklı alanlarını etkiliyor. Ayrıca öğrenme yeteneklerini geliştirme, yaratıcılık, acıyı azaltma, agresifliği azaltma, mutluluk sağlama, bazı hastalıkların iyileştirilmesi gibi çok ciddi faydalar sunan müzik bütün bunları yaparken aynı anda ve çeşitli dalga boylarında birçok beyin aktivitesini de harekete geçiriyor.

Müziğin sadece günlük hayata değil, çeşitli araştırmaların sonucu olarak iş hayatına da faydası olduğunu da belirtmek gerekiyor. İş hayatında verimlilik adına ciddi avantajlar sunan müzik hepimizin vazgeçilmezi durumunda.

Bu ilginç ve herkesi ilgilendiren konuyla ilgili önemli bilgiler sunan infografiği buradan okuyabilirsiniz. İstediğiniz türü dinlemek için vakit kaybetmeyin ve müziksiz kalmayın.

2 Ağustos, Kaynak: http://www.dailyinfographic.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s