Farklı Bir Mimari: Arcosanti


Mimari’de zaman zaman çeşitli akımlar etkisini gösterir ve kendi çağına göre aykırı tasarımlar ile öne çıkar. Arcosanti’de bu aykırı tasarımlardan birisi olarak mimarlık tarihinde yerini almış durumda.

1970 yılında Amerika’nın Phoenix civarındaki çöllük arazide oluşturulmaya başlayan ve Dünya’nın yaşayabileceği çeşitli yıkımların ardından, nasıl yeniden uygarlık ve medeniyet kurulabileceğine dair öngörüleri somutlaştırmak adına yapılan Arcosanti şehri farklı yapıları içinde barındırıyordu.

Paolo Solieri tarafından tasarlanan şehirde; ziyaretçi merkezi, anfitiyatro, yüzme havuzu, ofis yapıları, seramikten bir kubbe ve yaşam alanları bulunuyordu. 5.000 civarında bir nüfusun yaşayabilmesi planlanan ve günümüzde yaklaşık 40.000 turist çeken Arcosanti’de yenileme ve mimar Solieri’nin idealini yaşatma adına çalışmalar yapılıyor.

Günümüzde farklı ülkelerden gelen öğrencilere yönelik mimari eğitimler ve dersler verilen şehirde aynı zamanda inşa çalışmaları da devam ediyor. Mimari açıdan farklı bir konsept ve plan dahilinde yapılan Arcosanti kendi çağına göre oldukça farklı bir deneyim imkanı sunuyor.

16 Nisan, Kaynak: http://www.en.wikipedia.org & Youtube.com

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s