Suyumuzun Miktarı


global-water-volume-fresh-large

Dünyamız hakkında bilindik bazı terimler ve rakamlar vardır. Bunlardan biri de hayatımızı sürdürdüğümüz gezegenin %70’inin sudan oluşması ve bu suların % 96.5 civarında bir oranının da okyanuslarda bulunmasıdır.

Peki Dünya üzerindeki tüm suları bir kürede toplasaydık ne kadar yapardı diye düşündünüz mü? Bu ilginç sorunun cevabı yukarıdaki fotoğrafın içinde saklı.

Eğer yeryüzündeki tüm su kütlesi bir küreye doldurulsa oluşacak su topunun yarıçapı yaklaşık 1385 km, hacmi 1386 milyon km3 olurdu. Bu arada belirtmeliyiz ki 1 km3 su, 264 milyar galona denk geliyor.

Suyun 12.900 km3’ü, herhangi bir anda, atmosferde buhar halde bulunuyor. Eğer bu su buharının tamamı bir seferde yağış olarak düşse, bu yeryüzünün sadece, 2.54 cm’ni  kaplardı. Bunun yanında her gün, 1.170 km3 su buharlaşma ve terleme yoluyla atmosfere karışıyor.

Dünyada bulunan tatlı sular ise genellikle göl ve akarsularda değil daha çok yeraltında birikiyor. 8.400.000 km3 tatlı su yeryüzü yüzeyinin 1.6 km’si boyunca birikirken, bu miktar buzullarda 29.200.000 km3’e ulaşıyor.

Yeryüzünde bulunan tatlı suyun %68’i buzullarda, %30’u ise yeraltında bulunuyor. En çok  içme suyu kaynağı olarak akarsular kullanılıyor, fakat bunlarda toplam suyun yalnızca yüzde birinin 1/10.000’ini oluşturuyor.

1.383 km yarıçapına ve 1.386.000.000 km3 hacmine sahip büyük mavi küre yeryüzünde bulunan tüm suyu; 93.113 km3 hacim ve 56.2 km yarıçapındaki küçük mavi küre ise tatlı su miktarını yeryüzünün boyutlarıyla karşılaştırmalı olarak ifade ediyor.

Gördüğünüz gibi suyumuz sanıldığı kadar çok değil aksine oldukça kısıtlı. Bizlerin bu kısıtlı suyu daha idareli ve verimli kullanması gelecek yıllarımız içinde ön şart olmalı.

5 Nisan, Kaynak: http://www.bilim.org

Fotoğraf Kaynağı: http://ga.water.usgs.gov/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s