İnfografik


26032011formula1

Son dönemde hızla gelişen ve kullanım alanı sürekli yaygınlaşan yeni bir bilgi kaynağımız var: İnfografik.

Peki nedir bu infografik denen şey diyenleri fazla meraklandırmadan açıklayalım: Bu grafikler çok karışık konuları işaretler, haritalar ve teknik yazarlık ile çok kolay ve açıklayıcı bir şekilde sergiler ve bilgilendirme grafikleri sayesinde bilgisayar, matematik ve istatistik bilimcileri tek bir sembol ile süreç bilgilendirmesini yapabilirler ve geliştirebilirler.

Medya sektörü ve bilim dünyası içinde daha sık kullanılan infografik bilgiyi bir forma sokarak, anlaşılır ve kolay okunur hale getirirler. Ayrıca akılda kalıcılık açısından da avantajları olan infografiklerin gelecekte hayatın her alanında yaygınlaşacağını tahmin etmek zor değil.

Eski çağlarda Çatalhöyük’te kullanıma başlandığı tahmin edilen ‘infografik’ modern zamanlarda ilk kullanımını ise 1786 yılında İngiliz ekonomisini anlatma amacıyla William Playfair’e borçlu.

1800’lü yıllarda daha basit ilerleyen süreç; 1936’da piktogram dilinin keşfiyle hızlandı. İlerleyen süreçte gelişen uygulama 2000’li yıllarla birlikte hem sosyal ağların gelişmesi, hem de insanların uygulamanın faydalı yönünden daha çok yararlanmak istemesi gibi nedenlerle sürekli gelişti.

Medya sektörünün sıkça kullandığı infografik gelecek yıllarda daha da gelişecek bir uygulama havası verirken aynı zamanda bilginin yeni bir şekli ve akılda kalıcı yönü ağır basan bir versiyonu olarak da karşımızda duruyor.

9 Mart, Kaynak: tr.wikipedia.org

Fotoğraf Kaynağı: http://infographicx.blogspot.com

2 Comments Kendi yorumunu ekle

  1. İnfografik ile ilgili faydalı bu bilgi için teşekkür eder, sizleri de infografik konusundan bir kaynak oluşturma amacıyla başlattığımız internet sitemiz olan infografik.com.tr ye bekleriz.

    1. aguhayalim dedi ki:

      Günümüzde hızlı gelişme gösteren bu alana gençlerin daha çok ilgi göstermesi bizi de memnun edecektir. Sitenize de göz atacağız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s