Biyonik Göz


79125

Vücudumuz için hayati anlam taşıyan birden çok organ var ve bunların içinde ‘göz’ ön sıralarda yer alıyor. Hayata bakışımız, yaşam enerjimiz, psikolojik durumumuz bile görme yetimize bağlı olarak değişim gösterebiliyor.

Görme engelli insanlara umut olma adına yıllar süren araştırmaların sonucunda ‘Second Sight Medical Products’ firması tarafından üretimi başarılan ‘Argus II’ adlı biyonik göz retinaya yerleştirilen 60 adet elektrot ve mini kameradan oluşuyor. ABD Gıda ve İlaç Yönetimi’nin onay verdiği ilk biyonik göz olan ‘Argus II’ 60 denek üzerinde denendi ve deneklerin tamamında kısmi görüş kazanma yeteneği ile başarılı oldu.

Yapay bir göz implantı olması sayesinde görme engelliler için umut olan protez göze yerleştiriliyor ve üzerindeki elektrotlar yardımı ile ışık ve karanlığı retinaya iletiyor. Henüz 60 elektrot kullanıldığı için yüksek kalitede görüntü algılamada sorun yaşansa da firmanın mühendisleri 1000 elektrotlu modeller üzerinde de çalışmaya devam ediyorlar.

Deneklerden oldukça tatmin edici veriler toplayan mühendislerin uzun yıllar boyunca yaptıkları çalışmaların karşılığını alma yolunda önemli bir adım attıkları da görülüyor.

Argus II, 2011 yılında Avrupa’da onaylandığı için önce Avrupa sonra da Amerika’da satışa çıkacak. Şu anda 219.000 TL gibi oldukça yüklü bir fiyata ve güvenlik gerekçesi ile Amerika’da yılda 4000 adet ile sınırlandırılan bir üretim sayısına sahip olsa da gelecekte daha makul fiyat ve üretim yapılacağı da bir gerçek.

5 Mart, Kaynak: Popular Science Türkiye

Fotoğraf Kaynağı: http://www.kalitelihayat.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s