Ay Üssü İçin Tasarımlar


ay-yapilari-600x326

İnşaat mühendisliği mimari ile el ele yeni tasarımlara can vermeye devam ediyor. Sıradaki aşama ise uydumuz Ay’a kurulması planlanan yapıları oluşturmak olacak. http://www.technopat.net sitesinde yayınlanan yazı da bu konuya dikkati çekiyor. Ve konuyla ilgili son gelişmeyi aktarıyor.

ABD, NASA’nın bütçesine kısmasına ve Ay projelerine sıcak bakmamasına rağmen Ay üssü ile ilgili çalışmalarını sürüyor. Daha önceden tasarım için görevlendirilen Fosters and Partners mühendislik firması, ilk tasarımları kamuoyu ile paylaştı. Tasarım için görevlendirilen Fosters and Partners firması önceki yıllarda Wembley Stadı, Dünya Ticaret Merkezi ve Beijing Hava Limanı gibi yapılara imzasını atmış bir kuruluş.

Söz konusu yapılar şişirebilir maddeden yapılacak. Dünyadan gönderilen bu madde, Ay yüzeyine konuşlandırılacak ve robotlar tarafından inşasına başlanacak. Dış kaplama için bir çeşit 3 boyutlu çıkış alabilen makine kullanılacak.

Bu makine; 2010 yılında Washington Üniversitesi’ne verilen bir proje sonucu geliştirildi. Makine yüzeydeki Ay tozu’nu kullanarak yapının dış kaplamasını yapacak ve böylece Dünya’dan ekstra malzeme gönderimi yapılmayacak.

NASA’nın yürütmekte olduğu projeye, Avrupa Uzay Ajansı da destek veriyor. İnşa edilecek yapılar 4 kişinin yaşayabileceği odalar şeklinde dizayn edilecek. Projenin faaliyete geçme yılı olarak 2020 yılı düşünülüyor.

Gelecekte; Ay’a gidip orada yaşama ihtimalini göz önünde bulundurmamız bir alternatif olarak önümüzde duruyor. Ve hiç uzak olmayan bu ihtimalin gerçekleşmesinde inşaat mühendisleri ve mimarların payı büyük olacak.

26 Şubat, Kaynak: http://www.technopat.net

Fotoğraf Kaynağı: http://www.technopat.net

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s