En Küçük Dış Gezegen


Kepler-37_lineup-640x335

Dünya benzeri gezegenleri araştıran bilim adamları, yeni keşifler yapmaya devam ediyor. Bu konudaki son gelişme ise http://www.arstechnica.com sitesinde Matthew Francis imzalı yazı ile bilim meraklılarına duyuruluyor.

Kepler teleskobu ile elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucu kaydedilen gelişmeler bizlere, Kepler-37 adı verilen gezegen sisteminin boyutları hakkında bilgiler sunuyor.

Bu sistemin en küçük üyesi olan Kepler-37b boyut olarak Merkür’den daha küçük oluşuyla dikkat çekiyor. Merkür’ün yüzde 80’i kadar boyuta sahip olan gezegen yıldızına olan yakınlığı nedeniyle de Merkür’den daha sıcak olması gerektiği tahmin ediliyor.

Kendi yıldızı etrafında 13 günlük bir sürede dönen gezegenin diğer komşuları da boyut olarak Dünya ve Mars’a göre benzer büyüklükleri ile dikkat çekiyor. Mars’tan biraz daha büyük olan Kepler-37c ve gezegenimizin iki katı büyüklükte olan Kepler-37d adlı bu iki gezegen ile birlikte yıldızı etrafından dönen Kepler-37b; ayrıca uydumuz Ay’dan biraz daha büyük boyutu ile şu ana dek keşfedilmiş en küçük dış gezegen ünvanını ele geçiriyor.

Dünya benzeri gezegenleri araştırmaya devam eden bilim adamlarının büyük gayretleri sonucu oluşturulan gelişmeler, gelecek planımıza dair ipuçları sunuyor. Kepler teleskobundan elde edilen ve uzun süre incelenen görüntüler sayesinde gelecekte yaşayabileceğimiz sorunları öngörerek, kendi yaşamımıza yön verebiliriz.

20 Şubat, Kaynak: http://www.arstechnica.com

Fotoğraf Kaynağı: http://www.arstechnica.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s