Akıllı Lamba


1026_philipshub_1200-660x440

21.yüzyılda, artık bağımlısı haline geldiğimiz elektrik ve evlerimizde elektrik kaynağı olarak kullandığımız ampuller yaşamımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Ve elektrik tasarrufu için sürekli yeni modeller piyasaya sürülmeye başladı.

Popular Science Türkiye dergisi; Şubat 2013 sayısında yepyeni bir teknoloji ürünü olan ‘Hue’ isimli LED ampul üzerine odaklanıyor. Philips firmasının ürettiği bu yeni lamba ile ev aydınlatması yeni bir aşamaya geçiyor.

Akıllı aydınlatma sistemi; evdeki tüm ışık kaynaklarını tek bir kontrol panelinden kontrol etmeyi, zamanlayıcıyı ayarlamayı ve ışıkları kısmayı sağlayan bir sistem olarak özetlenebilir. Bu tür sistemlerinin fiyat açısından maliyetli olmasının yanı sıra bir kablo ağı ile evi doldurması gibi sıkıntı da ortaya çıkıyor.

Philips Hue LED serisi lambalar ise kabloya ihtiyaç duymadan evinizde kullanma imkanı veriyor. Her biri kendi kablosuz iletişim modülüne sahip olan ışıklar birkaç saniye gibi oldukça kısa bir süre içinde kablosuz bir ağ kurabiliyorlar.

Sistem; sayısı 50’yi bulabilen lambalardan, bir hub ve bir de akıllı telefon uygulamasından oluşuyor. Lambalar takılıp, hub ethernet kablosu ile yönlendiriciye bağlanıyor. Hub; ZigBee kablosuz iletişim standartını kullanarak lambalarla haberleşiyor ve Wi-Fi üzerinden durumu ev sahibinin akıllı telefonuna bildiriyor. Hub; akıllı telefon üzerinden gönderilen, ışık açma, kapama, zamanlayıcı, renk ve parlaklık kontrolü gibi ayarları algılayabiliyor. Uygulamanın en ilginç özelliklerinden birisi olarak, telefonunuzdan seçtiğiniz fotoğraftaki renkleri kopyalayıp, lambalara atayabilme olarak belirtilebilir.

Philips; bu akıllı lamba teknolojisinin kodunu geliştiricilere açarak sistemin otomatizasyonunu daha da geliştirmek isterken, şimdiden gelecek yıllarda oldukça farklı tasarımlarında ortaya çıkacağı düşünülebilir.

7 Şubat, Kaynak: Popular Science Türkiye

Kaynak: http://www.wired.com

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s