Dinozorların Günü


Tyrannosaurus rex

İnsanoğlu yüzbinlerce yıl boyunca birçok konuda değişimler yaşayıp, alışkanlıklar kazandı. Gece olunca uyumak, gün ışıyınca uyanmak, kollektif bir yaşamı sürdürmek, tarıma geçerek, avcı-toplayıcılıktan yerleşik yaşama dönmek gibi sayısız gelişmeye imza atan insanlık bu gezegende var olmadan önce, bir gün kaç saat diye merak ettiniz mi?

Monash Üniversitesi akademisyenlerinden Dr. Rosemary Mardling konuyla ilgili yaptığı araştırma sonucunda; dinozorların yaşadığı zamanın Dünya-Ay mesafesi, gezegenimizin dönme hızı ve Ay’ın konumu gibi çeşitli konu başlıklarını da değerlendirerek, yaklaşık 100 milyon yıl önceki gün süresinin tahminen 21 ile 23 saat arasında olduğunu açıkladı.

Ay’ın milyonlarca yıldır Dünya’nın etrafında dönmesi ve gezegenimizin hızını bir miktar yavaşlatıyor olması nedeniyle, Dünya’nın hızı azaldıkça günün süresi uzuyor ve şu anda alışkın olduğumuz 24 saat kavramı karşımıza çıkıyor.

Yapılan son araştırmaya göre Dünya’nın dönüşünde; 100 milyon yıl öncesine göre 2.000 saniye kadar bir yavaşlama söz konusu. Bununla birlikte Ay’ın o zamanlar daha yakın olması ve bazı coğrafi bulgular neticesinde, gün süresinin 21 ila 23 saat arasında bir aralıkta olacağı tahmin edilmekte. Bununla birlikte bilim adamları büyük depremlerin de dönüş hızı üzerinde bir nebze de olsa etkisi olacağını öngörüyorlar.

Milyarlarca yıl sonra, Ay’ın dönme hızının yavaşlaması ve tamamen durması da olasılık dahilinde fakat o zaman Güneş’in kırmızı dev haline gelip, yuvamızı da yutması gibi bir durumda, gün süresinin kimseyi de ilgilendirmeyeceği söylenebilir.

28 Ocak, Kaynak: http://www.abc.net.au

Kaynak: bbc.co.uk

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s