Kara Delikler Hızla Büyüyor


black-hole_2457767b

Kara delikler; uzaydaki en korkutucu ve bir o kadar da gizemli aktörlerden birisi olarak aklımızda yer etmişlerdir. Onlar hakkında sürekli bir araştırma ve yeni bilgiler elde etme zamanı geçirdiğimizde bir gerçek. Son olarak Avustralya Melbourne Swinburne Teknoloji Üniversitesi’nden Dr. Nicholas Scott ve Prof. Alister Graham tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, bir galaksinin hacmi ve karadelik arasındaki ilişki hakkında var olan teorilerin doğru olmadığı tahmini ağır basmaya başladı.

Güneş’ten kütlece milyon hatta milyarlarca kat daha büyük olan kara delikler genellikle galaksilerin merkezinde yer alır ve ayrıca kara delikler galaksinin oluşması ve gelişmesinde ayrılamaz bir bütün olarak görülür. Galaksiler ve karadelikler arasındaki bu ilişkinin nedeni ise henüz çözülmemiş bir sır olarak duruyor.

Araştırmayı yapan Scott ve Graham, 77 galaksinin kütlesi ve büyük kara deliklerini gösteren bir veritabanı oluşturmak için Şili, Hawaii ve Hubble Uzay Teleskobu’ndan bilgileri elde edip bir araya getirdi ve yıldızların kara deliklerin etrafında ne kadar hızda döndüklerini ölçerek kara deliklerin kütlelerini saptadılar. Şu anki teori ise bir galaksinin kütlesi ve onun kara deliği arasında doğrudan bir orantı olduğunu göstermekte.

Araştırma; küçük galaksilerin merkezlerine doğru büyük galaksilere oranla daha yoğun bir yıldız kümesine sahip olduğunu gösteriyor. Dr. Scott’a göre ise bu aynı zamanda küçük galaksilerdeki kara deliklerin büyük galaksilere oranla daha hızlı bir şekilde büyüdükleri anlamına geliyor. Öyle ki Scott’a göre büyük galaksiler birleştiğinde kendilerinin ve kara deliklerinin hacimlerinin iki katına çıkıyor ancak küçük galaksiler birleştiğinde kara delikleri yakınlarındaki yıldızların yoğunluklarından dolayı hacimleri dörde katlanıyor.

Prof. Alister Graham ise: “Küçük galaksilerdeki kara delikler sanılandan az kütleye sahip ise bunlar astronomların aradığı orta boyuttaki kara delik kümesini temsil ediyor olabilir. Orta boyuttaki kara deliklerin kütlesi Güneş’inkinden on bin ya da birkaç yüz bin katı arasında değişiyor ve biz birkaç örnek bulduk. Bunlar yeni nesil için şu an üretilmekte olan büyük teleskoplarla doğrudan görülebilecek kadar büyük bile olabilir.” diyerek araştırma hakkında görüşlerini dile getiriyor.

Kara deliklerin henüz tam anlamıyla çözülmemiş olmaları bilim adamlarını uzun yıllar sürecek araştırmalara yönlendirse de, oldukça önemli keşiflere imza atacak olmanın heyecanı bu çalışmalara itici güç olmaya devam edecek.

25 Ocak, Kaynak: http://www.bilim.org

Kaynak: telegraph.co.uk

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s