İşletmeci


iStock_000011853944Small

Ülkemizde her zaman gündemde olmasa dahi tercih edilen bazı meslekler var. Bunlardan birisi de ‘İşletme’ bölümü. Üniversite çağındaki gençlerimizin; mühendislik, tıp ve mimari dışındaki mesleklerden en sık tercih ettiği alanlardan birisi olan bu meslek nasıl bir yapıya sahip,  merak edenler için araştırdık.

Öncelikle bir işletmeci otel, banka, sigorta, maden, reklamcılık gibi mal ve hizmet üreten işletmelerde üretim, yönetim, para kaynakları, muhasebe, satış ve pazarlama gibi konularda çalışan, küçük işletmeleri kuran ve yöneten kişi olarak tarif edilebilir.

İşletmecinin görevi esnasında; insan ilişkilerinde başarılı olması, ürün veya hizmetin nasıl üst düzeyde kar getireceğini hesaplayabilmesi, belirli dönemler için gereken çalışma planlarını ve raporları hazırlaması ve hedeflenen ile ulaşılan arasındaki sorunları önleyici tedbirler alması gerekir.

İşletmecinin bilgisayar ve çeşitli basılı veya yazılı dokümanları kullandığını belirtip, bireysel olarak sahip olması gereken vasıflara ise; sayısal düşünebilme, organizasyonel beceriler gösterme, fırsatları sezebilme, zamanı iyi değerlendirme, sabırlı ve anlayışlı olma ile ikna gücüne sahip olmayı örnek verebiliriz.

Lisans eğitimi sonrasında işletme diplomasını alan mezunumuz; kamuda banka, vergi, hesap uzmanlığı ve madencilik gibi alanların dışında, özel sektörde sigortacılık, yöneticilik, sanayi, bankacılık ve ekonomi sektörü ağırlıklı işlerde çalışabilir.

Özellikle çalışma ekonomisi, iktisat ve maliye gibi iş kolları ile yakın ilişkide bulunan işletme mesleği; tercih eden gençlerimiz için iş dünyasında çalışabilecekleri birçok alternatif alan sunmaktadır. Üniversite eğitimi almayı hedefleyen gençlerimiz için önemli bir tercih alanı olan bu meslekte ilerlemeniz dileğiyle.

20 Ocak, Kaynak: http://www.hedefbasari.com

Kaynak: http://blog.brainhost.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s