Taklitçi Örümcek


spider2

İnsanlar bazı hayvanları gördüklerinde ister istemez irkilip, bir korku ve ürperti hissederler. Örümceklerde; insanlar üzerinde bu bahsettiğimiz davranışlara neden olan canlılardan birisi. http://www.bilim.org sitesi bizi ürperten ama oldukça akıllı olan bu canlıya ait yeni bir gelişmeyi takipçilerine duyuruyor.

Dünyamız için ‘Amazon Yağmur Ormanları’nın büyük önem taşıdığı bir gerçek. Birçok canlı türünü barından bu ormanların, Peru topraklarında kalan kısmında yapılan yeni bir keşif sayesinde farklı davranışlar serigleyen bir örümcek türü görüntülendi. Çevremizde sıkça görülen ve tekerlek-ağ ören örümceklerin en önemli grubu Araneidae familyası üyeleridir. Yeni görüntülenen örümceğimiz de bu familyanın Cyclosa cinsine ait. Bu cins örümcekler Antarktika kıtası hariç tüm dünyada yayılış gösterirler ve vücutlarının ön ve arka uçlarında bulunan bazı karakterlere göre diğer cinslerdeki örümceklerden ayrılırlar.

Bu tür örümcekler oluşturdukları ağın orta kesimine, zaman zaman içeriği değişmekle birlikte bir yığın oluşturur. Yığınların şekli genellikle dik çizgi şeklinde olurken, örümcek de bu çizginin ortasında ya da uç kısımında kıpırdamadan bekler. Yeni örümceğimiz ise bu bilinen yöntemin dışında bir yol izleyerek farklılık ortaya koyuyor.

Cyclosa cinsi örümcekler; ağlarındaki kalıntılardan örümcekleri andıran maketler inşa ediyor. Yazıya konu olan örümcek ise daha da gelişmiş bir davranış sergiliyor. Örümcek, av kalıntıları ve eski ağlarını kullanarak kendisinden büyük bir örümcek inşa ederek, maket örümceğinin üstünde hareketsiz bir şekilde bekliyor. Bir tehdit algıladığında ise ağını sarsarak maketini veya kuklasını hareket ettirip tehdidin kaynağına göz dağı veriyor. Bu davranış şu ana kadar bilinmeyen ve yeni meydana çıkarılan bir davranış olarak görünüyor.

Türlerin belirlenmesinde morfolojik özellikler kadar davranış biçimlerinin de etkili olduğunu belirten uzmanlar, bu örümceğin de yeni bir tür olduğuna sergilemiş olduğu davranışlar sayesinde inanmış durumdalar.

10 Ocak, Kaynak: http://www.bilim.org

Kaynak: http://www.wired.com

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. Selim Emre dedi ki:

    Bu canlılara bu ince zeka ürünü kim öğretti acaba

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s