Elektrik-Elektronik Mühendisi


DSC01728

Mühendislik alanları günümüzde lisans eğitimi almak isteyen lise son sınıf gençlerimiz için hem bir tercih alternatifi hem de elektrik, elektronik ve teknolojik ağırlıklı sistemlere yatkınlığı olanlara da sevdikleri işi yapmaları imkanı sunuyor.

Elektrik-Elektronik mühendisi; elektrik enerjisini üretme, iletme ve dağıtma sistemleri ile her türlü elektronik alet ve iletişim sistemlerinin projelerinin yapılıp, geliştirilmesi, kullanılması ile denetimi konularında çalışan kişidir

Elektrik-Elektronik mühendisi olmak isteyen gençlerimizin bilmesi gereken en önemli şeylerden biri de bu mesleğin nasıl vasıflar gerektirdiği ve hangi ortamlarda icra edildiğidir.   Bir elektrik-elektronik mühendisi adayının bu alanda kariyer yapabilmesi için; tasarlama gücünün kuvvetli olması, temel bilimlerde başarılı ve analitik düşünme yeteneğine sahip olması, sorumluluk alabilen ve işinin riski gereği kurallara uyan bir yapıda kişilik sergilemesi, ekip çalışmasına yatkın ve yönetici olduğunda da çalışmaları yönlendirme yetisine sahip olması gerekir.

Meslek olarak çeşitli yerlerde icra edildiğini göz önünde bulundurarak, büro ve açık hava ortamını, laboratuvarları, santralleri ve şantiyeleri mesai yapılabilecek iş sahalarına örnek verebiliriz. Her zaman rahat iş ortamlarında çalışma imkanına sahip olmayacağını bilen bir mühendisin mesleğini yerine getirirken kullanacağı ekipmanlar ise; analog ve dijital ölçüm aletleri, bilgisayar, optik aletler, jeneratör ve motor, osiloskop ve çeşitli el aletleri olarak özetlenebilir.

Lisans eğitiminin ardından mezunumuz; akademik kariyer yapma imkanının dışında kamu sektöründe teknik hizmetler sınıfında çeşitli alanlardaki kamu kuruluşlarında çalışabilirler. Bunun dışında da özel sektörde özel uzmanlaşma alanı dahilinde enerji, elektrik, teknik ağırlıklı çalışan şirketler gibi farklı iş kollarında kariyer yapma imkanına sahip olabilirler.

Tüm gençlerimizin severek okudukları bölümde başarılı bir mesleki kariyer yapmaları dileğiyle.

4 Ocak, Kaynak: http://www.hedefbasari.com

Kaynak: http://marsotomasyon.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s