Elmanın Gücü


853544639-640x290

Dünya üzerinde birçok güçlü ve başarılı marka var ki bunların içlerinden bazıları yaptıklarıyla daha da öne çıkıyor. Apple’da bu öne çıkan güç ve başarı sahibi firmalardan biri. Ve bu firmayı üne kavuşturan, kendi elleriyle kurup büyüten Steve Jobs ‘Hayallerini Gerçekleştirenler’de sıradaki konuğumuz oluyor.

1955 yılında Wisconsin’de Abd’li bir anne ve Suriye’li bir babanın çocuğu olarak doğan Jobs, üniversite eğitimini yarıda bırakıp iş dünyasına atılmayı tercih etti. Arkadaşı Steve Wozniak ile oyun şirketlerinde çalışmaya başlayan Jobs 1976 yılında 21 yaşında iken Wozniak ile Apple bilgisayar firmasını ailesinin garajında kurdu. Aynı yıl ‘Apple 1’, ertesi yılda ‘Apple 2’yi piyasaya süren ve başarı sağlayan ikili, şirketi halka açıp bu alanda da önemli kazanç elde etti.

1984 yılında ise Steve Jobs günümüzde de kullanılan ‘Macintosh’ bilgisayarı ve işletim sistemini piyasaya sürerek önemli bir başarı daha elde etti. Macintosh sistemi günümüzde bile varlığını güçlü biçimde sürdürüyor ve Jobs’un ticari dehasını ortaya koyuyor.

Ancak 1985 yılında şirket içi bir tartışma alevlenince Steve Jobs kendi kurduğu şirketten uzaklaştırıldı. Bunun üzerine NeXT adlı bilgisayar şirketini kuran ve ağırlıklı olarak bilimsel çalışma alanlarında başarı gösteren Jobs, yeni şirketinde günümüzde de kullanılan birçok teknolojik gelişmenin temellerini atmış oldu.

1996 yılında Apple şirketi hatasını anlayarak Jobs’u ve NeXT firmasını 429 milyon dolar gibi astronomik bir bedel ödeyerek transfer etti. Daha sonraki süreçte Apple’ın teknolojisini üst seviyelere çeken ve ticari açıdan önemli başarılar kazandıran Jobs CEO olarak ölümünden birkaç hafta öncesine kadar çalışmaya devam eder.

Steve Jobs’un başarısında en önemli yanları özetlemek gerekirse; estetiğin roplumsal ilgiyi çekeceğini sezerek zarif ve estetik tasarımlara sahip bilgisayar, ipad, iphone ve ipod gibi ürünleri piyasaya sürerek hedef kitlenin duygularına hitap etmesi, çalışanlarını sürekli yenilikçi fikirler üretme konusunda teşvik etmesi, şirketin ürün yelpazesini piyasa şartlarına göre şekillendirip öncü bir kişilik sergilemesi olarak söylenebilir.

Steve Jobs uzun yıllar bilgisayar sektöründe çalıştı ancak bunun dışında ticari ve teknolojik girişimlere girmekten de çekinmedi. Bu duruma; 1986 yılında Pixar animasyon stüdyosunu kurması ve başarılı olarak hepimizin aklında yer eden animasyonlara imza atması, ardından 2006 yılında karlı bir satışla Walt Disney’e satması örnek verilebilir.

2004 ile 2011’deki ölümü arasındaki süre zarfında pankreas kanseri ile mücadele eden yenik düşen Steve Jobs ölümünden 5 hafta öncesine kadar çalışmaya devam ederek işine bağlılığını da göstermiş oldu.

2 Ocak, Kaynak: tr.wikipedia.org

Kaynak: http://techint.r-techno.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s