Dayanıklı Ekran


6a00d8341bf67c53ef017ee5f23ed0970d-800wi

Günümüzde hemen herkes akıllı telefonlara yönelerek hem pazara yeni modeller girmesini hem de ilginin yüksek kalmasını sağlıyor. Bu ilgi sayesinde de sürekli bir telefon üretimi kaçınılmaz oluyor.

http://www.bilim.org sitesi’de Burak Tarakçı tarafından hazırlanan yazıda akıllı telefon dünyasına göz atıp, yeni nesil ekranlara dikkat çekiyor. Telefon ekranlarında herkesin çekindiği konu ekran çizilmeleri ve çatlaklar olması diye nitelendirilebilir. Bunda en önemli etken ise kullanılan malzemenin cam tabanlı olması ve ister istemez bu sıkıntılara maruz kalması.

Japonya’nın Dia Nippon Printing firması ise bu soruna karşı bir çözüm getirdiğini belirtiyor. İçerisinde cam barındırmayan ve esnek bir malzemeden üretilen ekran iki ayrı katmandan oluşuyor. Birinci katman ekranı parmak izlerine karşı korurken, ikinci katman ise ekrana sertliğini de veren reçineden oluşuyor.

Ekran yapılan dayanıklılık ve çizilme testlerinde de başarı ile geçmiş durumda. En sert 9H kalemlerle ve çelik yünü ile çizilme denemelerinde üzerinde çizik bırakmayan ekran, plastik tabanlı olduğu için yüksekten atılma denemelerinde de başarılı oldu.

2013 yılı içinde piyasaya çıkması ihtimal dahilinde olan ekranın özellikle gençlerin ilgi gösterdiği akıllı telefon piyasasında bir çığır açması muhtemel.

24 Aralık, Kaynak: http://www.bilim.org

Kaynak: http://news.discovery.com

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s