Kendine İnan


lorems-basari-oykuleri

Üniversite sınavına doğru günler azalırken, gençlerimizin meslek edinme yolundaki en önemli aracı; yükseköğretim alanında kendilerine uygun bir seçim yapmak ve kariyer adımlarını da seçimleri doğrultusunda gerçekleştirmek olarak tanımlanabilir.

Gelecek yıllar adına hemen herkesin kaygı taşıması normal karşılanabilir ancak bu kaygılarla yüzleşmeden de başarı kapıları açılmıyor. http://www.kendinigelistir.com sitesi de özellikle başarısızlık korkusu yaşayanları ilgilendiren bir yazı yayınlayarak kaygı ve korkularımızla nasıl baş edebileceğimizi aktarıyor.

İnsanlarda başarı kazanmanın önündeki en önemli engel olan korkunun temelinde; önemli gördüğümüz hedeflerimizden birine ulaşmamız halinde bunun diğer önemli hedeflerimize ulaşma konusunda çekingenlik yaratıp bizi gerileme durumuna getirmesi yer alır. Bunun sonucunda ilk edilen başarıya bağlanma ve ilerde hata yapma riskine girmeme gibi durumlar sözkonusu olabilir.

Başarı korkusunun üstesinden elbette gelinebilir. Ancak üstesinden gelemezsek sonuç kaygıya kapılmak ve potansiyelimizi kullanamamak gibi zararlı yollara çıkar.

Başarıya ulaşmak için izlememiz gereken üç temel adım var:

1- Yavaşlayın ve iki hedefinizi de başarmaya odaklanın.

2- Yenilikçi duygu ve düşüncelerinizi tetiklemek adına görüşüne değer verdiğiniz kişilere danışın.

3- Hedeflerinizin ikisini birden başarabileceğinizi düşünüp, başarısızlığa düşeceğinizi düşünmeyin.

Bu üç adımın dışında gereken bir şey ise mutlaka farkındalık gerektiğidir. Liderlerin ve başarılı insanların da her zaman kolayca görünmeyen çözümleri üretmesinde etkin bir rolü olan farkındalık hayatınızın her alanında işinize  yarayabilir. Siz gençlerinde kendi gelişim öykünüzü yazarken bu önemli noktalara dikkat etmeniz ve başarıya çekinceniz olmadan ulaşmanız dileğiyle…

21 Aralık, Kaynak: http://www.kendinigelistir.com

Kaynak: ekisimkani.net

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s