Uzaktaki Nehir


PIA16197_6902

İnsanlık her zaman suya düşkün tabiatıyla barışık olup, ilk şehirlerini de su kenarlarına kurma ihtiyacını hissetti. Uzun yüzyıllar süren yerleşik yaşama geçiş sürecinde en önemli faktör olan su günümüzde de hayatımıza keskin çizgilerle şekil vermeye devam ediyor.

www.bilim.org sitesinde Cansu İlgen tarafından yayınlanan haberde; insanlığın su ile olan samimi birlikteliğine başka bir gezegenden gelen yanıtı içeriyor. Henüz gezegenimizin dışında bir yerde ciddi anlamda su bulunduğuna dair delillere ulaşamasak da bunu ima eden çeşitli fotoğraflar ve teorilerle umudumuzu sürdürüyoruz.

Nasa öncülük yaptığı uzay araştırmalarında Satürn’ün en büyük uydusu Titan’dan gelen bir görüntüyü geçtiğimiz günlerde paylaştı. Apaçık görünen nehir yatağı ilk anda Titan üzerinde bir su kalıntısı bulunduğunu düşündürüyor. Aslında olan ise nehrin likit hidrokarbondan oluşuyor olması. Nehir fotoğrafta görüldüğü gibi koyu rengini de muhtemelen bundan alıyor.

Güneş sistemi içinde Dünya dışında atmosferik döngüye sahip tek yer olan Titan’da su yerine sıvı metan ve etan gazı birleşiminden oluşan bir söz konusu. Ayrıca diğer uyduların aksine Titan’ın atmosfer açısından fakir olmaması ve azot miktarının bizimkine benzer oranda yüksek olması da aramızdaki bir başka benzerlik olarak görülebilir.

Nasa şimdilik oraya bir uzay aracı indirme niyetinde olmasa gelecekte bu fikrini değiştirirse, Titan yüzeyine gönderdiği ve orada gezinen hatta yüzen bir araçtan aldığımız görüntülerle daha kapsamlı fikirler üretebiliriz.

20 Aralık, Kaynak: www.bilim.org

Kaynak: http:// saturn.jpl.nasa.gov

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s