Alo


agbell2

Bugün dünya üzerinde yüz milyonlarca insan telefon kullanıyorsa bir kişiye teşekkür etmeleri gerektiği üzerinde neredeyse hiç durmuyor. Telefon nasıl icat edildi, hangi bilim adamı uzun emeklerden sonra başarıya ulaştı, bunlar günümüzde dikkat edilmese de hatırlanması gereken şeyler. Hayalini gerçekleştirenler bölümümüzün sıradaki konuğu da bu gerekliliği tartışılmaz icadıyla Graham Bell.

Graham Bell genç yaşında, babasının sağır ve dilsiz insanların sorunlarını çözmeye kendini adamasının etkisiyle ses bilgisi hakkında epey bilgi sahibi oldu. Boston Sağır ve Dilsizler okulunda çalışmaya başlayarak gelişim gösteren Bell, o dönemde telgraf konusunda yaşanan bazı sıkıntıları takibe alarak çözüm üretmeye karar verdi.

Telgraf şirketleri o yıllarda aynı hat üzerinde sadece tek bir mesaj iletilmesi yüzünden çeşitli sorunlar yaşıyordu. Graham Bell’de bu soruna çoklu bir telgraf sistemi geliştirerek çözüm üretme niyetindeydi.

Bell, ses tellerinin ve kulak zarının titreşimlerinden yola çıkıp, insan sesindeki frekansı elde ederek, elektrik sinyali biçiminde bir telden iletmenin olanaklı olup olmadığını araştırıyordu. Bunun için diyaframla, yapay bir kulak zarı yaratmanın gerekli olduğu sonucuna vardı.

Diyafram, hem konuşma sesiyle titreşim oluşturabilecek hem de elektrik akımı yaratan küçük değişikliklere tepki verebilecek kadar ince bir tabakaydı. Tam ortasına diyafram hareket ettikçe hareket eden bir manyetik zar yerleştirdi. Ses titreşimleri sonucu oluşan değişiklikler, alıcı merkeze ulaştığında, alıcının diyaframında titreşime neden olup, sinyalleri yeniden sese çeviriyordu. Ve sonuç telefon denen icat olarak hayatımıza girdi.

Graham Bell 1876 yılında 29 yaşında iken telefonun patentini alarak kendi adıyla anılan telefon şirketini kurdu. Bunun dışında fonofgraf, selenyum pil ve havacılık alanında da 12 patente daha sahip olan Bell 1922 yılında öldü.

Hepimizin dilinden düşmeyen ‘Alo’ sözcüğü de Bell’den bizlere miras olarak kaldı. İlk telefon hattını sevgilisini evine çeken ve ona tam adıyla hitap eden Bell, zamanla bu kadar uzun bir girizgah yerine sevgilisinin adının baş harflerini kullanmaya karar verdi. Sonuç bugün tüm insanlığın bildiği bir kelime oldu: ALO

18 Aralık, Kaynak: http://www.gelisenbeyin.net

Kaynak: http://gardenofpraise.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s