Makinelere Hükmetmek


makinebanner

Günümüzde mühendislikte birçok yeni alan olmasına rağmen belli bir seviyesi olan ve her daim tercih edilen bir mühendislik alanı da Makine Mühendisliği’dir.

Konuyu siz gençlere daha iyi aktarmak ve bilgilendirmek adına hemen detaylara girerek başlayalım. Makine mühendisi; mekanik sistemlerin, makinelerin, makine elemanlarının tasarımını yapan, geliştiren, üretimini planlayan, üretim teknolojilerini geliştiren, sistemler arasında ilişki ve fonksiyonlarını kuran ve test eden kişi olarak tarif edilebilir.

Bilgisayar, yazılım programları, çeşitli çizim araç ve gereçleri ile imalat amacıyla tezgah kullanan makine mühendisinin bazı özelliklere de sahip olması gerekir. Bu özellikleri ise; şekil ve uzay ilişkilerini görebilme yeteneği, matematik ve fizik üzerinde geniş ve iyi bilgi sahibi, tasarım gücü yüksek seviyede olan ve makinelerle çalışmaktan keyif alan birisi olması olarak özetlenebilir.

Kimi zaman büro ortamında kimi zaman ise fabrika ortamında çalışması gerekebilen mühendisimiz üniversite eğitimini tamamladıktan sonra ise kamu ve özel sektörde çeşitli alanlarda görev yapabilir. Şantiyeler, baraj inşaatları, fabrikalar, araştırma tesisleri, santraller ve makine tesisatı gibi alternatif alanlar üzerinde çalışmaları da bu mühendisliğin çeşitliliğine örnek olarak verilebilir.

Hangi sektörde çalışırsa çalışsın bir mühendisin aklında olması gereken, her zaman işinde tedbirli, istikrarlı ve gelişmeye açık bir birey olmasıdır. Hepinizin gönlündeki mesleği yapması dileğiyle…

16 Aralık, Kaynak: http://www.hedefbasari.com

Kaynak: makinemuh.kmu.edu.tr

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s