Yazıcılar Boyut Değiştiriyor


architectural-site-model-5-copy

Yazıcı deyince aklımıza hemen renkli veya siyah çıktı aldığımız makineler gelir. Onlar sayesinde elle yazma sıkıntısı ve zaman kaybından kurtulup, kısa sürede bol miktarda basılı ürün elde edebiliriz. Fakat bu teknolojide zamana yenik düşmek üzere.

http://www.bilim.org sitesinde yayınlanan ve Mertay Özkurnaz imzalı haber; yeni gelişen ve zaman içinde maliyetler sorunlarının giderilmesi halinde her alanda kullanılması beklenen bir teknolojiyi duyuruyor.

ABD hükümetinin desteklediği ve Cleveland’daki ‘Western Reserve University’ gibi kurumların öncülüğünü yaptığı NAMII programı sayesinde 3D yazıcılarla ilgili pilot proje başlama aşamasına geldi.

3D yazıcıların en büyük avantajları günümüzde teknolojik olarak yapılması imkansız veya maddi yönden faydası olmayan işleri gerçekleştirebilmek olarak göze çarpıyor. Bilgisayarlarda 3 boyutlu hale getirilen nesneleri bu yazıcı vasıtasıyla herhangi bir kalıp kullanmadan üretmek mümkün olabiliyor. Cihazın lazerleri plastik, metal veya ne istenirse katmanlar halinde sırasıyla üretme becerisine sahip. Birçok alanda kullanıma sunulması beklenen yazıcıların maliyeti düşürmesi ve ürünleri fabrika zincirine girmeden üretmesi,  NAMII programı sayesinde gerçeğe dönüşebilir. Bunun içinde projeye katılan şirket ve üniversiteler aldıkları devlet desteğini birlikte çalışarak değerlendirme yoluna gidiyorlar.

Şu anda geliştirilme aşamasında olan yazıcıların teknolojisi istenen hassasiyet ve güç seviyesine geldiğinde belki de her evde bir 3D yazıcının bulunması son derece doğal karşılanacak bir durum olacak. O gün geldiğinde bize sıradan görünecek bu teknolojinin şimdi büyülü bir hali olduğu da bir gerçek.

14 Aralık, Kaynak: www.bilim.org

Kaynak: http://www.solidsmack.com
 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s