Samanyolu’ndan Bir Köşe


121026saammnaa

Evrende yüz milyardan fazla galaksi ve trilyonlarla ifade edilemeyecek kadar çok yıldız varken, içlerinden birisi ve onun çevresinde dönen ‘mavi bilye‘ lakaplı gezegenimiz bizim için  hepsinden daha önemli bir anlam ifade ediyor.

www.uzaysitesi.com‘da yayınlanan bir haber bize uzayda ne kadar yer kapladığımıza dair yeni bir bakış açısı kazandıracak. Şili’de bulunan 4.1 metre uzunluğundaki VISTA teleskobu ile yapılan görüntülemeler sonucunda Samanyolu’nun Güney Yarımküre’den görünen kısmını içeren devasa bir fotoğraf meydana getirildi. Roberto Saito ve Dante Minniti adlı iki gök bilimci tarafından yürütülen bu çalışma Astronomy & Astrophysics dergisinde yayımlanarak bilim dünyasına duyuruldu.

VISTA ile yapılan görüntülemelerin bilgisayar ortamında bir araya getirilmesi ile oluşturulan fotoğrafın basılı halinin 10 metreye 7 metre olması tahmin ediliyor. Fotoğrafın yaklaşık 173 milyon cismi içerdiği ve bunlardan 84 milyon kadarının galaksimizdeki yıldızlar olduğunu belirten gök bilimcilere göre geri kalan cisimlerin ise uzak galaksiler ve kozmik yapılar olması muhtemel. Yayınlanan bu fotoğrafın bir başka özelliği ise daha önce yayınlananlara göre 10 kat fazla detaya sahip olması.

Saito ve Minniti’nin bundan sonraki çalışması ise, tespit ettikleri yıldızların boyutlarını ve yaşlarını araştırmak olacak. Bu sayede kırmızı cüce halinde olan yıldızlar tespit edilip, Güneş sistemi dışındaki gezegenler bulunmaya çalışılacak.

İnsanoğlu binlerce yıldır gök cisimlerini inceliyor ve sürekli yeni bir şeyler öğreniyor. Gelecekte o uzak yıldızlara ulaşmak dileğimizin bir gün gerçek olması ümidiyle…

12 Aralık, Kaynak: http://www.uzaysitesi.com

Kaynak: http://www.eso.org

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s