Modern Çağın Trendi


Casa_de_madera_Gorbea_A_Grupotene_0[1]

Konut tasarımında günlük yaşamın yoğunluğundan kaçış sonucunda yeniden canlanmaya başlayan ahşap ev trendi, tüm Avrupa’dan ve Amerika’dan olduğu gibi Türkiye’de de ilgi konusu olmaya başlıyor.

Türkiye’de ahşap evin tarihi çarpık kentleşme ve gecekondulaşma sonucu olumsuz etkilense de alandaki yeni girişimler gelecek vaat edecek gibi görünüyor. Çoğunluğu teknolojik yetersizlikten ve ağacı bu derece mükemmel işleyememesinden kaynaklanan eksiklikler yüzünden yeterinde gelişemeyen proje ve yöntemler, genelde Almanya’da yapılıp ithal edilerek montajı yerinde yapılan ahşap teknolojisi, Türkiye’de de önemli bir sektör haline geliyor.

Günümüzde ahşap ev sektörü sağlıklı doğasına rağmen insanımızca tam olarak anlaşılamıyor. Ahşap ev dendiğinde insanlar ucuz, dayanıksız, korumasız evler hayal ediyor ama ahşap ev aslında insanı en çok koruyan ve insana en uygun yaşam biçimidir.

Ahşap evlerin özellikleri kısaca şöyle;

1- Yangına dayanıklılık: Ahşap kolay yandığı düşünülen bir malzemedir; oysa ahşap malzemenin yanma süresi malzemenin kesiti büyüdükçe uzar. Çabuk tutuşan sentetik malzemelere göre daha uzun süre yapısal olarak ayakta kalır.

2- Depreme dayanıklılık: Ahşap diğer bütün malzemelere (betonarme, çelik v.b) daha hafiftir. Hafif olmasına rağmen ahşap çekmeye ve basınca dayanıklı iken betonarme dayanıksızdır. Deprem sonucunda betonarme yapılar büyük blok kütleler halinde yıkılıp altında kalanları ezerken ahşap yapılar; ancak bağlantı noktalarından ayrılıp, tek bir yönde yana yatarak altında kalan alan bir boşluk oluşturur ve içinde bir yaşam alanı ihtiva eder ve üstelik hafif bir malzeme olduğundan ezici veya öldürücü bir tehdit oluşturmaz.

3- Doğal ve ergonomik olması: Ahşap doğanın içinden gelen nefes alan bir yapıdadır. İnsan sağlığına hiçbir zararı olmadığı gibi; insanın sağlıklı olmasına da yardımcı olur. Ahşap karbondioksit ve nemi depolar böylece daha temiz ve dengeli bir atmosfer sağlar. Ayrıca ahşap insan sağlığına zarar veren elektromanyetik dalgaların bazılarını engelleyerek de insan sağlığına katkıda bulunur. Hoş kokusu, rahat dokunuşu, doğal rengiyle insan vücudu ve psikolojisi üzerinde olumlu etkileri vardır. Bununla birlikte plastik malzemeler suni oldukları için bakterilerin bu tip malzemelerde ahşap malzemelere göre çok daha uzun yaşadıkları tespit edilmiştir.

4- Yalıtım özelliği: Sesi emme kabiliyeti, yüksek ısısı, elektriği iletme seviyesinin düşük olması ve elektrostatik yük aldırma özelliği ve uygun yalıtım malzemeleriyle, yüksek kalitede yalıtım sağlar.

5- Ekonomik olması: Bir tavan altındaki ahşabın bakıma ihtiyacı yoktur. Ahşap yapı ve yapı malzemeleri diğer sentetik malzemelerle yapılmış olanlara göre daha düşük maliyetlidir.

6- Taşınabilir olması ve pratik kurulum: Ahşaptan yapılmış kütük ve kalas evler prefabriktir. Teknolojisi gereği üst üste dizilerek inşa edildikleri için montajı kolaydır ve istendiğinde demonte edilip taşınabilir.

11 Aralık, Kaynak: http://www.ahsapevler.gen.tr

Kaynak: http://milimetrikahsapev.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s