Meraklı’nın Özellikleri


curiosity shot

Ağustos ayında kızıl gezegen Mars’a ayak basan insanlığın yeni robotu Curiosity sayesinde NASA yeni keşifler peşinde. Yaklaşık 8 ay civarında süren bir yolculuk sonrasında ağustos ayı başında Mars’a iniş yapan uzay aracı 2 yıl sürecek görevine hemen başladı. Çektiği fotoğrafları ve yaptığı saha araştırmalarının sonuçlarını an be an ABD’deki merkeze iletmeye başlaması ile birlikte kendisine yapılan milyonlarca dolarlık yatırıma karşılık vermeyi de sürdürüyor.

http://www.stumbleupon.com sitesinden Andrew Couts tarafından Curiosity’nin özellikleri üzerine inceleme yapılan yazıda bize uzay aracının temel yönleri aktarılıyor. 5 temel özelliğin anlatıldığını gördüğümüz yazıya göz atarsak, aracın hem esas görevini hem de görev sonrasındaki durumunu hayal edebiliyoruz.

Bahsettiğimiz 5 temel özellik ise şöyle maddelendirilebilir:

1- Lazerler: Curiosity değişik çözünürlük ve ebatta 3 adet kamera ile donatılmış durumda. Aracın çeşitli yerlerinde bulunan ve yakına/uzağa göre değişik kalitede görüntü alabilmeyi sağlayan kameralar Mars’tan eşsiz görüntüler sunacaktır.

2- Düşük kapasiteli işlemci: Curosity sadece 256 megabaytlık bir ram, 2 gb’lık hard disk ve 200 MHz’lik oldukça düşük kapasiteli bir bilgisayara sahip. Nedeni ise; araca yerleştirilecek işletim sisteminin yaklaşık 8 yıl önce projeye ilk temel atıldığında seçilmesi ve sonradan değiştirilmesinin aracın parçaları nedeniyle zor olması.

3- Nükleer güç: Curiosity deyim yerindeyse kalbindeki nükleer güç sayesinde sadece 2 yıllık planlanan görev süresini değil 14 yıl yetecek bir güç ünitesini bünyesinde barındırıyor.

4- Laboratuvar: Aracın gezegen yüzeyinde yapacağı çalışmalar sırasında örnek toplayıp, bunları işlemesi de gerekiyor. Bunun içinde kendi bünyesinde bir laboratuvar bulunuyor ve yakın zamanda NASA’nın sitesinde gördüğümüz analiz sonuçlarını da bu laboratuvar sağlıyor.

5- Düşük sürat: Aylarca uzayda yolculuk yapıp, sorunsuz bir şekilde yüzeye inmeyi başaran ve 2 yıllık görevine başlayan Curiosity beklenenin tersine bu 2 yıllık sürede sadece 5 ile 20 km kadar bir mesafe kat edecek. Bu tamamen görev tanımı ile ilgili olsa da bazılarının daha fazla bir gezinti hayal ettiği de bir gerçek.

NASA’nın 2020 için yeni bir araç göndermeyi düşündüğü Mars henüz keşfedilmemiş bir arka bahçe konumunda. Keşfetmek ve bilmek için ‘Meraklı’yı incelemeye devam edeceğiz.

9 Aralık, Kaynak: http://www.stumbleupon.com

Kaynak: http://www.stumbleupon.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s