Tarihin Şahidi Kayseri Kalesi


kaleee

Kayseri tarihin her döneminde önemini korumuş, coğrafi ve stratejik konumu itibariyle büyük akınlara ve işgallere maruz kalmış bir şehirdir.

Kayseri’nin bu özelliklerinden dolayı çeşitli kavimler ve devletler buranın müdafaası için birçok tedbir alıyorlardı. Bu tedbirlerden en önemlisi bugün şehir merkezinde bulunan Kayseri Kalesi’dir. Şehir içinde Kayseri surları ve kalesi geniş bir alana sahip.

Kayseri surları hakkında ilk bilgi Roma İmparatoru III. Gordian zamanına (M.S. 238-244) ait olan sikkelerde bulunuyor Bizans İmparatoru Justinian’ ın (M.S. 527-565) şehri koruyabilmek için eskiye nazaran daha dar yaptırdığını, yani esas suru daralttığı biliniyor. Bu kayda göre Kayseri surları ilk olarak III. yüzyıl ortalarında inşa edilmiş, VI. yüzyıl ortalarında daraltılmış ve tamir edilmiştir. Surların bugün kalan bölümlerinin hangilerinin Roma, hangilerinin Bizans’ a ait olduğu konusunda kesin bir kayıt bulunmasa da Kale günümüze kadar varlığını korudu.

Dış Kale Kayseri şehrinin tarihi dış kalesinde bugün bazı parçalar ayakta durmakla beraber birçok kısımları ancak izlerini işaret edecek durumda kalıp tahrip olmuştur. İç kale bugün başlı başına kale gibi duran ve tarihi bünyesinde geniş varlıklar taşıyan kalenin iç kısmını oluşturur. İç Kale Selçuklu Sultanlarından I. Alaeddin Keykubad tarafından 1224 yılında büyük bir onarımdan geçirildi. Kalenin yapılış tarihini daha eskiye Bizans dönemine götürenler de var.

Kurulduğundan beri ticari hüviyeti yüksek olan şehirde, tâcirler ve zenginler oturduğu için hemen her dönem işgal ordularının Kayseri’ ye göz diktiği biliniyor. Bu saldırılara karşı kesin çözümü kale sağlamaktaydı. Uzun yıllar Kayseri halkının oturduğu kale içerisinde 600 kadar ailenin barındığı rivayet edilir. Bu devirde kale içerisinde birkaç mahalle mevcuttu. Kale kuzeyden güneye 800 metre, doğudan batıya 200 metre uzunluğunda olup 19 adet burcu bulunuyor.

Kayseri, tarihi iç kalesi başlıca iki safhadan meydana gelir:

Birinci Dönem: Kayseri Ortaçağ (Bizanslı) kuruluşuyla birlikte ve ona bağlı olarak tesis olduğu biliniyor. İlk kuruluşta askeri maksatlara göre bir tesis iken, şehrin genişlemesi ile iç kalede bazı yenilikler yapıldı.

İkinci Dönem: Tamamen Türk egemenlik çağlarını kapsar. Anadolu Selçuklu İmparatorluğu çağında Kayseri şehri tesislerinde geniş bir değişiklik düşünülmedi. El değiştirmeler sırasında ortaya çıkan yıkıntılar tamir edilip isteğe göre küçük bazı değişiklikler yapıldı. Türk yapı çağı devresinde dış kale ve kalenin kullanılma amaçları da değişerek dış şehir surları kısmen ihmal edildi, iç kale bu çağda Anadolu şehir ve kasabalarında olduğu gibi başlı başına bir güvence yeri olarak önem kazandı. Selçuklular çağında birçok tarihi kültür anıtlarının şehir surları dışında yer aldığını görerek surlarla kapalı bu şehrin o çağda yerleşmeye yetmediğini tarih kaynaklardan öğreniyoruz.

2000 yıla yakın bir süredir Kayseri coğrafyasında dimdik ayakta duran kaleyi görmek ve mimarisine göz atmak için sizi de Kayseri’ye bekliyoruz.

7 Aralık, Kaynak: http://tr.wikipedia.org

Kaynak: www.kayseriden.biz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s