Çırağan’ın Hikayesi


Başlıksız-1

Haliç ve Boğaziçi’nin en güzel yerleri sultanlar ve önemli kişilere, saray, köşkleri ve yapıtlar için tahsis edildi ve  zaman içinde bunların birçoğu tarihten silinip gitti. Büyük bir saray olan Çırağan ise tarihe meydan okuyarak günümüzde hala dimdik duran nadide yapılar arasında yer alıyor. Geçmişte yaşadığı (1910) büyük yangına rağmen dimdik ayakta durmayı başardı.

Saray önceki ahşap yapının yerine, 1871 yılında Sultan Abdülaziz tarafından Saray Mimarı Sarkis Balyan’a yeniden yaptırılmıştı. 4 yılda 4 milyon altına mal olan yapının ara bölme ve tavanı ahşap, duvarlarda mermer kaplıydı. Yalnız sahil inşasında 400.000 Osmanlı lirası harcandı. Yapımına 1863’te başlanan Çırağan Sarayı 1871’de bitirilirken 2,5 milyon altın harcandı. Sarayın yapımı için Avrupa devletlerinden borç alındığı da biliniyor.

Taş işçiliğinin üstün örneklerini sergileyen saray sütunlarını zengin döşenmiş mekânlar tamamladı. Odaları nadide halılarla, mobilyalar altın yaldızlar ve sedef kalem işleri ile süslü olan yapı Boğaziçi’nin diğer sarayları gibi birçok önemli toplantıya mekân oldu. Renkli mermerle süslenmiş cepheleri, abidevi kapılara sahip olup arka sırtlardaki Yıldız Sarayına bir köprü ile bağlandı. Cadde tarafı ise yüksek duvarlarla çevriliydi.

Yıllar boyu harabe halinde duran kalıntı büyük tamirler sonunda yeniden ihya oldu, yanına ilave edilen eklentiler ile bir sahil oteline dönüştürüldü. Günümüzde birçok sosyal aktiviteye ev sahipliği yapan saray yine birçok basın ve halkla ilişkiler ajansı tarafından hemen her gün bir başka basın toplantısına da ev sahipliği yapıyor.

1946 yılında Saray’ın bodrum katında bulunan mevlevi dervişlerine ait mezarlar, bir istihkam yüzbaşısının altın aramak için yaptığı kazılarda tahrip edilip aynı yıl içerisinde Saray çıkarılan bir kanunla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bırakıldı. 1987 yılında otel olarak kullanılmak amacıyla Japon Kumagai Gumi ve Türk Yüksek İnşaat tarafından restorasyonuna başlandı ve uzun süren tasarım ve inşaat çalışmaları sonrasında “Çırağan Sarayı Oteli” 1990 yılında açıldı. Tarihi Saray ise kapılarını 1992 yılında açtı.

Saray’da bundan sonra yapılan renovasyon ise 20 Nisan 2006’da bitirildi ve Saray süitleri tamamen yenilendi.

3 Aralık, Kaynak: http://tr.wikipedia.org/

Kaynak: http://tr.visit2istanbul.com & http://www.ciragan.net/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s