Endüstri Mühendisi Ne Yapar?


Endüstri sektörü yaklaşık 200 yıldır çeşitli atılımlarla çıtayı sürekli yükseltti. İnsanlar artık daha çok gelir getiren sektörlere yöneldiği için de geçen yüzyılın sonlarından itibaren yeni tür meslekler yükselişe geçti. Endüstri mühendisliği de bu örneklerden birisi olarak artık üniversitelerde daha çok tercih edilmeye başlandı. Bizde bu bölüme merakı olan ama hakkında fazla bilgisi olmayanlara yardımcı olmak için mesleğin özelliklerine bir göz atalım dedik.

Endüstri mühendisi; hammadde, iş gücü, makineler ve enerji gibi kaynakların verimli kullanımı ve düşük maliyetle kaliteli ürün ortaya çıkarılması konusunda planlama ve denetleme yapan kişidir. Ayrıca yöneticilerin uygun kararlar vermesi adına gerekli verileri de hazırlayan endüstri mühendisi hammade, ürün ve stok kontrollerini de yapar.

Bir mühendis bu iş ile uğraşırken tabi ki birtakım aletlere ihtiyaç duyar. Bunların arasında ölçüm aletleri, bilgisayar, hesap makinesi vb. sayılabilir. Ancak esas gereken bu mesleği icra edecek kişinin bazı özelliklerinin olması gerektiğidir. Bunlara; fizik ve matematik gibi temel bilimlerde başarılı olma, fikirlerini başkalarına aktarabilme, insanların ihtiyaçlarına karşı duyarlı olma, başarma içgüdüsünün bulunması ve sorumluluk duygusuna sahip olma örnek verilebilir.

Endüstri mühendisi olmak isteyenlerin unutmaması gereken bir diğer nokta ise; bu mesleğin sadece büro faaliyetleri ile sınırlı olmamasıdır. Gün gelir atölyelerde ve fabrikalarda kirli, yağlı ve oldukça gürültülü ortamlarda çalışmak da gerekebilir. Her sıkıntının sonrasında bir başarı öyküsü de çıkabilir ki bu da lisans eğitimi sonrasında geçirilecek başarılı bir iş kariyeri ile gerçeğe dönüşür. Endüstri mühendislerinin kariyerleri açısından özel sektörde veya devlet kuruluşlarında çeşitli iş imkanları bulunabilmektedir. Bu sayede geniş bir iş fırsatı sunan bu meslek çalışanları başarılı bir kariyer sayesinde üst düzey yönetici konumuna da gelebilirler.

Her geçen gün birçok yeni mesleğin iş dünyasında kendisine yer bulduğu günümüzde önemli mesleklerden birisi haline gelen endüstri mühendisliği’ne ilgisi olanların severek ve başarılı olarak bu mesleği icra etmeleri dileğiyle…

26 Kasım, Kaynak: http://www.hedefbasari.com

Kaynak: http://www.msalihkarakasli.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s