Sanayi Devrimi’nin Lideri


Bu yaz Londra’da gerçekleştirilen 2012 Yaz Olimpiyat Oyunları’nın açılış törenini hatırlıyorsunuzdur. Fabrika bacaları ile dolu bir sanayi ortamı canlandırılıp İngiltere’nin ‘Sanayi Devrimi’ne yaptığı öncülük ve katkılar vurgulanmıştı. Bizde kendi hayallerini gerçeğe dönüştüren bilim adamlarını ve mucitleri anlattığımız blog’umuzda sıradaki ismin bu devrimin öncülerinden James Watt olmasında karar kıldık. Başlık kimilerine iddialı gelse de Watt’ın sanayi sektöründe attığı adımların önemini anlatmak için en iyisi de bu gibi görünüyor.

1736 yılında doğan ve ailesi maddi açıdan rahat bir konumda olan Watt çocukluğunda hastalıklarla boğuşmak zorunda kaldı. 17 yaşında annesini kaybetmesiyle hayatında değişimler olmaya başladı ve bu sırada babası da iş hayatında sıkıntılı günler geçirmeye başlamıştı. Londra’da ölçüm aletleri yapımı üzerine eğitim alsa da yeterli süre çırak olarak çalışmadığı için ‘Demirciler Loca’sına kabul edilmedi. Bu süreç içinde Glasgow Üniversitesi’nden kendisine gelen atölye kurma teklifini kabul edip çalışmaya başladı. Daha önce buhar makinesi görmemiş olsa da çabaları sonucunda buhar makinesi yapmayı başardı.

Maddi destek alarak işe başlayan ancak ilk tasarımları istediği şekilde başarıya ulaşmadığı için anketçilik işine giren Watt 8 yıl boyunca bu işte çalıştıktan sonra kendisine destek olacak yeni kişilerle tanışıp 25 yıllık bir anlaşmayı imzaladı. 1776 yılında artık makinelerini ticari amaçlı olarak satabilmeyi başaran Watt ortağı olan Boulton’un önerisiyle makinesinde yenilikler yaptı ve bu sayede rakibi denebilecek Heathfield’ın makinesinden 5 kat fazla verimli çalışan bir makineye kavuşmuş oldu. Ayrıca ürettiği makineler daha az yakıtla çalıştığı içinde tercih ediliyordu.

1794  yılında Boulton ve Watts şirketini kuran ortaklar sadece buhar makinesi üretme işine girmişlerdi. Ticari açıdan oldukça başarılı olan ortaklık 1800 yılında sona erince Watt artık emekli olmaya ve şirketteki payını oğullarına devretmeye karar vermişti. Emeklilik yıllarında da boş durmayan mucit; teleskop ile mesafe ölçümü, mektup kopyalama cihazı, buhar merdanesi gibi değişik icatlar ve geliştirmeler ile meşgul oldu.

İlk evliliğini kuzeni ile yapan Watt bu evlilikten 6 çocuk sahibi oldu. Sonrasında ikinci evlililiğini yaptı ve bu sürede de Galler’de aldığı evini restore etmekle uğraştı. 6 adet patenti olan Watt 1813 yılında 83 yaşında öldüğünde; buharlı makinelere yaptığı katkı ve Sanayi Devrimi’ndeki öncülüğü ile tarihteki yerini almıştı.

Şimdi bize masal gibi gelen bir çağda; buharlı trenlerin ve vapurların ortaya çıkmasına katkısı bulunan James Watt’ın çabalarını takdir etmek ve ona bir teşekkür etmek aklımıza pek gelmiyor. Ama bu teknolojik yenilikler çağında onu hatırlatacak buhar makinesi örnekleri müzelerde bizleri bekliyor.

25 Kasım, Kaynak: http://tr.wikipedia.org

Kaynak: http://www.teknoloji.tc

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s