Geçmişin Mirası


2012 yılını bitirdiğimiz şu günlerde herhangi bir elektronik mağazasının önünden geçmeniz ve içine girip sadece 2 kg ağırlığındaki bir laptop almanız kadar doğal bir şey olamaz herhalde. Ama bu her zaman böyle olmadı.

1940’ların ikinci yarısını bilgisayar dediğimiz cihazın doğuşu olarak görebiliriz. Birçok elektronik cihazda olduğu gibi bilgisayarlarda ilk olarak askeri amaçlı olarak 2.Dünya Savaşı döneminde ABD ordusu tarafından sipariş edildi. 1945 yılında ise ENIAC isimli elektrikle çalışan ve elektronik veri işleyebilen bilgisayar deneme uygulamalarına başlandı. Ne yazık ki o zamanlar için imkanlar daha elverişsizdi. 167 metrekare ve 30 ton ağırlığındaki cihaz savaş sırasında etkin kullanılmasa da sonraki yıllarda hava ölçümleri, bilimsel ve endüstriyel amaçlı kullanımlar gibi konularda işe yaradı.

ENIAC işlev olarak klasik bir hesap makinesi gibi 4 işlem yapabilme, işlenmiş verileri delikli kartlar kullanarak deşifre etme gibi görevler yapıyordu. 6 kişinin programlama işiyle uğraştığı makinenin programlama işlemi elle takılıp,çıkarılan fişler ve kumandalar ile sağlanıyordu. Kendisinden sonra iki ardılı daha olan ENIAC 1947 yılında basına tanıtıldıktan 8 yıl sonra 1955 yılı 2 Ekim günü saat 11.45’te bağlantıdan çıkarılarak tarihteki yerini aldı. Kapatılma gerekçesi tabi ki mali külfetinin yüksek olmasıydı.

Şimdiki nesillerin akıllarında canlandırması belki güç olabilir ama bu cihaz olmasaydı modern bilgisayarlara giden yol daha uzun sürebilirdi. Kolaylıkla binlerce program yükleyip, terabayt’lar dolusu bilgiyi saniyeler içinde işleyen, peynir ekmek gibi oyun çıkarılan bilgisayarların atası olan ENIAC görevini tamamlayıp bu sahneden çekildi. Artık sıra elimizdekinden daha iyisini yapabilecek becerikli ve zeki bilgisayar mühendisleri bulabilmekte.

24 Kasım, Kaynak: http://tr.wikipedia.org

Kaynak: http://www.penatolia.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s