Rönesans’ın Öncüsü Da Vinci


Tarihe geçmiş birçok değerli bilim adamı varken içlerinden birisini seçip onu anlatmak elbette zor bir seçim yapmayı gerektirir. Bunu düşünerek iyi bir seçim yapmayı ve sizlere değerli insanları tanıtmayı görev edindiğimiz için ise Leonardo da Vinci ile başlamanın uygun olacağına karar verdik.

Noter olan babasının evlilik dışı çocuğu olan Leonardo, önce; Ortadoğu’lu bir köle olarak tahmin edilen annesinin sonra da büyükbabasının evinde yaşadı. 14 yaşından itibaren Floransa’ya babasının yanına yerleşti fakat amcası haricinde kimseden ilgi görmedi. O dönemde gayrimeşru çocuklar üniversiteye gidemediği için dönemin ünlü ressamı Andrea del Verrocchio’ya çıraklık yaptı. 1482 yılında Milano dükünün hizmetine giren bilim adamımız 17 yıl boyunca Milano’da değerli icatlar üretip çalıştı. Binalar, makineler ve silahlar yapıp ayrıca festival organizasyonlarında görev aldı. Bu dönemden 1490’a dek mekanik, geometri ve anatomi ile de ilgilenip değerli eserler verdi. Yine bu dönemde edindiği bir alışkanlık ise çalışmalarını not edip bir yerde toplamaktır. Toparladığı notlarını geçtiğimiz yıllarda Bill Gates satın alarak bu çok değerli arşive sahip olmuştur. Notları arasında özellikle ‘hidrolik’ üzerine değerli bilgiler mevcuttur. Fransızların Milano’yu ele geçirmesi sonrasında İtalya içinde seyahat ederek yaşamaya başladı. 1503 yılında en ünlü eserlerinden ‘Mona Lisa’ için kolları sıvayan Leonardo tabloyu yaşadığı sürece yanından hiç ayırmadı. Babasının ölümüyle Floransa’ya döndü. Kısa bir süre için Papa adına da çalışan Leonardo, Medici ailesinin koruması altına girdi.

Ölümüne yakın Fransa sarayında da yaşayan Leonardo da Vinci ömrü boyunca birçok ayrı alanda değerli eserler verdi. ‘Vitrivius Adamı’, ‘Mona Lisa’, ‘İsa’nın Son Akşam Yemeği’ gibi eserlerinin yanında zırhlı tank, helikopter, köprü tasarımları, paraşütler, denizaltı ve arabalar gibi o dönem için sıradışı tasarımlar ve çalışmalar da bulunmaktadır.

Gelmiş geçmiş en büyük dehalardan birisi olarak görülen Da Vinci günümüzde kullanılmakta olan birçok buluşun ilk eskizlerini çizmiştir. Kendi çağında icatlarının çizimleri kullanılmamış olsa da geçtiğimiz yıllarda çizimlerinden yola çıkılarak yapılan uygulamalar olmuştur. Buna; Osmanlı sultanı II. Bayezid’e Haliç girişi için yaptığı köprü modelinin 2001 yılında Norveç’te hayata geçirilmiş olması örnek verilebilir. Çalışmalarından bazıları da öldüğü Amboise kentinde kendi adını taşıyan müzede sergilenmiştir.

Rönesans diye bilinen bir dönemin öncülerinden olan ve düşünce bazında olsun bilimsel çalışma bazında olsun kendinden sonra gelenlere yol açan Leonardo da Vinci günümüzde bile çok sayıda insanı etkileyen bir deha olarak kabul edilmektedir. Bu sayede halen saygı duyulan bir bilim adamı olarak hatırlanır.

Bizler dönem dönem değerli bilim adamlarının hayatlarına dair bilgileri sizlerle paylaşacağız. Yeni nesillerin önemli bilim adamları hakkında yeni bilgiler edinmesi ve onları kendilerine rol model olarak alması da gençlerimizin ufkunu açacak önemli bir adım olacaktır.

22 Kasım, Kaynak: http://www.gelisenbeyin.net

Kaynak: http://tr.wikipedia.org

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s