Çin’li Mimar’lardan Çevreci Binalar


Küresel ısınma, hızlı nüfus artışı, plansız kentleşme ve endüstrileşme, doğal kaynakların ölçüsüz kullanılması sonucu dünya genelindeki çevre kirliliği hızla artıyor. Bu duruma bağlı olarak azalan canlı türleri gün geçtikçe ciddi radikal çözümleri sıkça gündeme getirdi.

Çağımız, dünya tarihinde en fazla gelişme ve ilerlemelere sahne oluyor. Sanayileşme ve teknik alanlardaki gelişmelerin zirvesinde olduğumuz zaman dilimi içinde yaşarken her alanda yaşanan bu sıkıntıların önüne geçebilmek için yapı sektöründe kaynakların doğru kullanılması amacıyla çevre dostu binaların yapılması fikri oluşturdu.

Son yıllarda konut sektöründe de çevrecilik fikri önemsenmeye başladı. Menülerine rüzgâr enerjisi kullandıklarını yazarak çevreci olduklarını kanıtlamaya çalışan sektörler gibi inşaat ve yaşam alanı üreten büyük firmalarda çevreci veya yeşil binalarla tüketicilerinin karşısına çıkmaya başladı.

Çevre dostu bina yapımına ilgi giderek artarken yeşil bina olarak tabir edilen çevreci binalar ortaya çıkıyor. Belli standartlar getirilerek sertifikalanmakta olan yeşil binalar yapı sektöründe doğaya saygılı, ekolojik ve enerji tüketimini azaltarak yeni bir eğilimi başlatıyor.

Geçmişte birçok olağanüstü mimari çizimlerini görebileceğiz Çin’li mimarlar, Çin’in doğusundaki Huangshan Dağları’nda adeta doğayla özdeş bir seri bina projesini duyurdu. Mimarlar, çevrenin güzelliğini ilham alarak ayrı bir organik dizayn ve çekiciliğe sahip, arazi ile bütünleşmiş binalar üretiyor.

Ağaçların tepelerinden yükselecek binalar hemen yakındaki Taiping gölünün manzarasına da sahip olacak. Çin’li mimarların umudu yeşili öldüren bir yapıyı değiştirmek, insanlığa kalıcı bir yaşam imkânı sunmak.

Her katı kendine has ve sosyal alanları birbirine bağlanacak olan bu binalar iletişimi sağlayan ve kalıplaşmış apartman anlayışından sıyrılıp, sosyal bir apartmana dönüşmesine imkan sağlıyor. Binalar arasındaki yürüyüşler de insanların kendilerini doğayla iç içe hissetmelerine yardım edecek.

Konuya dair yazı ilginizi çektiyse aşağıdaki linkten tamamını okuyabilirsiniz:

http://www.dezeen.com/2012/11/16/mad-unveils-plans-for-towering-village-in-the-mountains/

19 Kasım, Kaynak: http://www.dezeen.com

Kaynak: http://www.dezeen.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s