En Uzun Yolculuk


İnsanlık tarihin her döneminde kafasını kaldırıp gökyüzüne bakmış ve hayallere dalmıştır. Geceleri binlerce yıldızla süslü gökyüzüne bakan Mısır’lı, Sümer’li ve daha birçok halkın bilim adamları kainat içindeki yerimizi anlamaya çalıştılar ve bu uğurda yıllar harcadılar.

Günümüzde de bu arayış tüm hızıyla sürmekte. Birçok fizikçi ve astronom en son teknolojiyi kullanarak her geçen gün yeni buluşlara imza atıyorlar. Bu arayışlar geçtiğimiz yüzyıllarda Newton, Galileo, Planck ve Einstein gibi onlarca bilim adamının verdiği ilham sayesinde hiç hızını kesmeden bugüne dek sürdü. Yeni nesillerin de bu ilham verici ve ufuk açıcı astronomi keşiflerine yabancı kalmaması adına çaba gösterenlerden birisi de dünyaca ünlü arama motoru ‘Google’.

Google kendi internet tarayıcısı ‘Google Chrome’ üzerinde çalışan ve hemen herkesin ilgisini çekecek bir uygulamayı oluşturarak astronomi ile ilgilenen amatörlerin bu işe daha çok ilgi göstermesi ve şevkle bağlanması için kullanıma sundu. ‘100.000 Stars’ uygulaması Samanyolu Galaksi’sindeki 100.000 civarında yıldızı içeren bir göksel yolculuğu evimizden çıkmadan yapabilmemizi sağlıyor.

Google’ın hayatımıza yenilikler katan bir kurum oluşundan hareketle yine bir yenilik sunmasını yadırgamamak gerekir elbette. Bu uygulama ile Samanyolu Galaksi’si içindeki yıldızları çeşitli açı ve uzaklıklarda görüp, onlara daha da yakından bakma şansımız oluyor. ‘100.000 Stars’ ayrıca yıldızlara ait Wikipedia bilgilerini de içeriyor. Güneş’imizden başlayarak galaksimiz içinde tur atma imkanı da veren uygulamada arka planda uzayda dolaşıyormuş hissi veren güzel bir müzikte bize eşlik ediyor. Çeşitli yıldız katalogları, Nasa ve benzeri uzay araştırma kuruluşları ile Google çalışanlarının çabaları ile meydana gelen uygulama keyifli anlar vaat ediyor.

Sizde eğer yıldızlarla dolu bir gece de gökyüzüne bakıp uzakları merak ediyorsanız tam size göre olan ‘100.000 Stars’ sayesinde merak ettiğiniz bazı şeylere ulaşabileceksiniz. İlginizi çektiyse ve siz de bu yeni çalışmayı denemeye karar verdiyseniz aşağıdaki linki tıklayarak bir an önce yolculuğa çıkabilirsiniz.

http://workshop.chromeexperiments.com/stars/

18 Kasım, Kaynak: Google Chrome Experiment

Kaynak: http://www.bilim.org

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s