Geleceğin Mesleği


Geçmişten günümüze birçok meslek sanki sırasını savar gibi popüler hale gelip sonradan sıradan ve olağan hale dönüştüler. 10.000 yıl önce çiftçi olmak çok farklı bir şeydi, 5000 yıl öncesinde yazıyı bulan Sümer’li yazıcılar ön plana çıkmışlardı, geçtiğimiz yüzyıl başında ise sinema ve televizyonun çıkışı yepyeni bir meslek dalının doğuşuna şahitlik etmemizi sağladı.

Gelecekte ise yine değişik alanlardan meslekler trend olacak bu son derece doğal. Ancak trend mesleğin ne olacağına dair net bir öngörü de bulunmak her zaman mümkün olmuyor. Fakat yine de yaşadığımız çağın bize düşündürdüğü şeyler gelecek adına tahmin yürütmemizi sağlıyor.

http://www.foreignpolicy.com sitesinde Aaron Smith ve Parag Khanna’nın birlikte yazdığı yazı da geleceğe dair yürüttüğümüz tahminlere farklı bir açıdan yaklaşıyor. Yazarlar konuyu; öncelikle sıradan görünen bir mesleğin bile şehir hayatında sıkıntı yaşatabileceğini 1945 yılında Manhattan’daki asansör operatörlerinin grevi örneği  ile destekliyorlar.

Gelecekte trend olması beklenen mesleklere göz attığımızda; piyasa araştırmacısı ve veri analiz uzmanlığı, gelişmekte olan online eğitim sektörü için eğitim teknolojisi uzmanlığı, yeni oluşan bir sektör olan uzay pilotluğu ve hızla gelişmeye aday olan yeni nesil akıllı mühendislik gibi meslekler göze çarpıyor.

Bunlardan özellikle internet ağının gelişmesi ve artık her yerde yaygınlaşması sayesinde veri analiz uzmanları ile mimari ve mühendislik alanlarında akıllı binaların tercih edilir olması sayesinde yeni nesil mimarlık ve mühendisliğin ön plana çıkması muhtemel görünüyor. Her iki alanında öne çıkması; farklı ve sıradışı yeniliklere imza atmaları ile olacak gibi görünüyor. Sosyal ağların yaygınlaşması ve şirketlerin piyasa şartlarında ayakta kalmak için daha çok veri ve bilgiye ulaşmak istemesi veri uzmanlığını daha öncelikli hale getirecek diyebiliriz. Yeni nesil mühendisliğin çekici bir meslek haline gelmesine ise insanoğlu’nun hayal gücünün de etkisiyle mimarların ve tasarımcıların yepyeni uygulamaları tercih etmesi ve mühendislik harikası akıllı binalar ile sürücüsüz gidebilen araçlara ihtiyaç duyulması gibi çeşitli sebeplerden dolayı bir cazibe merkezi olması neden olarak gösterilebilir.

Kişisel tercihler ne olursa olsun insanların sevdiği işi yapıyor olması da meslek seçiminde kilit rol oynuyor. Mesleklerin geleceğine dair öngörülerde bulunan yazı ilginizi çektiyse aşağıdaki linkten tamamına ulaşabilirsiniz.

http://www.foreignpolicy.com/articles/2012/08/13/jobs_of_the_future?page=0,1

16 Kasım, Kaynak: http://www.foreignpolicy.com

Kaynak:http://1eladenecli.wordpress.com/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s