Matematik Sinir’lere Bulaştı!


Matematik her alanda hayatımızı etkileyen bir bilim dalı ve bize yol gösterici olmaya devam ediyor. Bu sayede meraklı gençler ve matematik alanında kariyer yapmak isteyenler için yeni uğraşı alanları oluşuyor.

Günümüzde matematik adına yeni uygulamalara şahit olduğumuz bir alan ise ‘Matematiksel Sinirbilim’. Bilim ve Teknik dergisinin kasım ayı sayısında Dr. Enes Yılmaz tarafından kaleme alınan yazıda işte bu yeni bilim alanına ışık tutuyor. Matematiksel sinirbilim kısaca uygulamalı matematiğin doğadaki karmaşık sinir sistemlerinin dinamiklerini anlama maksatlı kullanılıyor.

İnsan vücudunda bulunan sinir lifleri toplamda neredeyse Dünya ile Ay arasındaki mesafenin gidiş geliş uzunluğu kadar yani 768.000 kilometrelik bir alan kaplıyor. Bu uzunluğun yarıya yakını merkezi sinir sistemine ait sinirleri, diğer kısmı ise çevreye dağılan sinirleri kapsıyor. Bu kadar geniş bir hazine olan vücudumuzun matematikle ilişkisi de kaçınılmaz oluyor.

Sinir hücreleri genel itibariyle üç ana bölümden oluşuyor. Bunlar: Çevreden gelen uyarıları alan kısa uzantı olan ‘Dendrit’ , gelen uyarıları başka hücrelere nakleden uzun bir ‘Akson’ ve hücre gövdesi. Sistem; akson’ların gönderdiği kimyasal sinyallerin dendrit’lerce elektriksel sinyale çevrilmesi, bu sinyallerin diğer sinyallerle birlikte iletilip/iletilmeme kararının verilmesi ve ardından akson boyunca komşu hücrenin dendrit’lerinde bulunan sinaps’lara iletilmesi şeklinde işler.

Sinir sisteminin işleyiş yapısı itibariyle vücudu oluşturan hücrelerin her an bilgi alışverişi yapması sayesinde bilgi adeta merkezden çevreye ve çevreden merkeze bir akış içerisinde vücudumuzu dolaşıyor. Matematikçiler de bu süreci değerlendirmeye alarak yapay sinir ağları ve hücreler oluşturarak  sistemin işleyişine yönelik araştırmalar yapıyor. Araştırmaların varmak istediği sonuçlar arasında ise ‘kaybedilen/unutulan bilgileri nasıl geri çağırabiliriz’ sorusu bir örnek olarak verilebilir. Bu konu üzerine 1982 yılında J.J. Hopfield’ın yapay sinir ağı üzerinde çalışmaları olmuştu. Hopfield’ın oluşturduğu ağ; sistemin temel hafızalarını temsil eden kararlı denge noktalarından oluşan dinamik bir sistem olarak nitelendirilmişti.

Yeni ve farklı bir bilim alanı olan ‘Matematiksel Sinirbilim’ ilginizi çektiyse yazının devamını Bilim ve Teknik kasım ayı sayısında bulabilirsiniz.

12 Kasım, Kaynak: Bilim ve Teknik

Kaynak: http://www.sciencedaily.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s