Yeni Bir Dünya


İnsanoğlu’nun çevreyi tahrip ettiği, küresel ısınmanın şiddetini arttırdığı bir dönemde astronomların yeni gezegen arayışları devam ediyor ve başarıya ulaşıyor.

Arstechnica.com sitesinden John Timmer imzasıyla çıkan yazı da gezegen arayışlarına yönelik son gelişmeleri içeriyor. Timmer yazısında yeni keşfedilen bir gezegene odaklanıp yapılan keşfe dair faydalı bilgiler sunuyor.

Şili’deki Atacama çölüne konumlandırılan ve kısaca ‘HARPS’ olarak adlandırılan ‘Yüksek Hassasiyetli Dikine Hız Gezegen Araştırıcısı’ teleskobu ile yapılan gözlemler sonucunda insanoğluna yaşam alanı açma ihtimali bulunan yeni bir gezegen keşfedildi. ‘Radio-velocity’ adı verilen bu teknik sayesinde bir gezegeni ancak çevresinde döndüğü yıldızın yörüngesindeki titreşimlerden fark edebiliyoruz. Daha önce Güneş’e en yakın yıldız olan ‘Alpha Centauri’ yıldız sisteminin çevresinde dönen kayaç yapılı bir gezegen keşfeden astronomlarca yapılan gözlemlerin yeniden değerlendirilmesi esnasında fark edilen bu yeni gezegene ‘HD 40307 g’ ismi verildi.

Cüce bir yıldızın etrafında dönen altı gezegenli bir güneş sisteminin en son sırasındaki gezegen olan ‘HD 40307 g’ kendi yıldızına 90 milyon kilometre gibi bir mesafede bulunması nedeniyle yaşam kuşağı olarak nitelendirilen alana da giriyor. Dünya’mızın yedi katı bir büyüklüğe sahip olan gezegen astronomlar tarafından bir nevi mini Neptün olarak nitelendiriliyor. Kendi etrafındaki dönüşü şu anki hesaplamalara göre 320 gün civarında olan gezegen dünyamıza yaklaşık olarak 42 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor.  Dünya’mızdan  ‘HD 40307 g’ gezegenine ulaşmak şimdiki teknoloji ile 38.000 yıl alıyor. Şu anda bu gezegene ulaşmak mümkün olmasa da teknolojinin günden güne gelişmesi ve daha yakın bir mesafede yeni gezegenler bulunma ihtimali araştırmacıları motive edecek durumlar.

Gelecekte başımıza gelebilecek bir felakete yönelik önlemleri almanın dışında, yapılan bu gözlemler sayesinde bizim için ıssız gibi görünen evrenin bu köşesinde bir yaşanılabilir alan bulunması umudunu da ortaya çıkarıyor.

9 Kasım, Kaynak: Arstechnica.com

Kaynak: http://arstechnica.com/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s