Sil Deyip Geçmeyin


Geçtiğimiz yıllarda vücudumuzun içindeki Dünya’ya dair birçok bilim-kurgu filmi yayınlandı ve insanların kendi biyolojisini tanıma aşamasında yardımları oldu. Her ne kadar zaman zaman abartıya kaçılsa da bu tür filmler insan biyolojisine dair faydalı yanlar da içeriyor.

İnsan biyolojisindeki fazla bilinmeyen yanlardan birisi de ‘Sil’ olarak adlandırılan ve mikro borucuklar ile proteinlerden oluşan minik çıkıntılar. Bilim ve Teknik dergisinin Kasım sayısında Doç. Dr. Kadir Demircan tarafından kaleme alınan yazıda bu ‘Sil’ isimli yapıların vücudumuzun içinde konumlarından ve işlevlerinden bahsediliyor.

Siller vücut içinde yer aldıkları organa göre çeşitlilik gösteren alanlarda çalışıyorlar. Kimi dengenin sağlanmasında kimi ise karaciğer ve safra içinde kendilerine biçilen görevleri yapıyor. İlk olarak 1890’lı yıllarda keşfedilen bu yapıların yapılarındaki bozukluklar ise sil’in görev alanına göre sonuçlar doğuruyor. Örneğin sinir hücresinde görev alan sillerin gelişimindeki anormallikler sonucunda sinir uçlarının kısa kalması ve hissizlik gibi kötü sonuçlar karşımıza çıkabiliyor. Ortaya çıkabilecek kötü sonuçlar bununla da sınırlı kalmayabiliyor. Sil hareketleri olarak adlandırılan bir işlev sonucu olarak embriyolarda organların vücut içinde olması gereken yere yerleşmesi mümkün oluyor. Bu türde bir eksiklik ise kişinin organlarının farklı yerlerde mesela kalbinin sağ tarafta olması ile sonuçlanabiliyor.

Sil’lerin bir başka işlevi de hücrelerde tıpkı GPS sistemi gibi görev yaparak dışarıdan alınan mesajları hücreye iletmesidir. Kendi iç dünyamız adına önemli görevler üstlenen siller Biyoteknoloji alanında da insanların yararına sürdürülen çalışmalara kaynaklık ediyor. Mikrosıvı ve sentetik kimya alanlarında yakın gelecekte sillerin daha geniş kullanım imkanlarına kavuşması da imkan dahilinde.

Sil konusu ile ilgili bu bilgilendirici yazının devamını Bilim ve Teknik dergisinin Kasım sayısında bulabilirsiniz.

5 Kasım 2012, Kaynak: Bilim ve Teknik

Kaynak: http://www.vedicsciences.net/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s