İklim Değişikliği Canlıları Zorluyor


http://darkroom.baltimoresun.com/2012/10/aerial-images-of-sandys-destruction/

Dünya artık eskisi kadar buzula sahip olmadığı bir döneme girdi. Buna sebep olan en önemli etkenlerin başında ise küresel ısınma geliyor. Yaşanan gelişmelerin sadece küresel ısınmaya bağlı olmadığı buna sera etkisini, insanın doğaya verdiği zararları da eklemek gerekiyor.

www.bilim.org sitesi yazarlarından Bilgenur Baloğlu’nun konu ile ilgili yazdığı yazıda belirtildiği üzere buzulların azaldığı, orman alanlarının kuruyup çoraklaştığı, doğadaki canlıların bu yeni ortama uyum sağlamakta zorlandıkları son dönemde dile getirilen bir acı gerçek. 

20.yüzyılda insanlığın başını çektiği doğayı tahrip dönemi içerisinde özellikle kutupların buzul oranının ciddi oranlarda düşmesi sonucu oluşan deniz seviyesi yükselmeleri haber bültenlerinde kendisine sık sık yer bulmaya başladı. Doğayı tahrip dönemi sadece kutuplarla da sınırlı kalmıyor; işin içinde daha kuraklaşan, erozyona teslim olan topraklarda giriyor. Bütün bunların hemen etki gösteren bir sonucu ise özellikle kış aylarında haberlerde sıkça gördüğümüz kasırga ve tayfun haberleri oluyor. Haberlerde izlediğimiz felaket görüntüleri ise doğaya zarar veren insanoğlunun ilk zararı yine kendisinin gördüğü sonucunu çıkarıyor.

Bütün bu sorunlardan doğadaki vahşi hayvanlarda etkileniyor. Yaşam alanları tahrip olan bu canlılar zaman zaman şehir hayatına ister istemez karışmak durumunda kalabiliyor. Yaşadıkları bununla sınırlı kalmıyor, ek olarak kış uykusundan erken uyanmak zorunda kalmaları nedeniyle biyolojik ve fizyolojik yapılarındaki değişimlere de ayak uydurmak zorunda kalıyorlar.

Gelecek yıllarda Dünya’mızın daha fazla sıkıntı çekmemesi için hepimizin elini taşın altına koyması gerektiğini anlamamız için geç kalmış olmayız diye şimdiden birbirimizi uyarmamız gerekir.

Bilgenur Baloğlu’nun kaleme aldığı yazıya bu linkten ulaşabilir ve daha fazla bilgi edinebilirsiniz: www.bilim.org

4 Kasım 2012, Kaynak: www.bilim.org

Kaynak: http://darkroom.baltimoresun.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s