Yeni Nesil Uzay Elbiseleri


Günümüz uzay elbiselerinin astronotlar için hantal ve bazı açılardan oldukça kullanışsız olduğunu sadece üstteki resime bakarak bile söyleyebiliriz.

Bilim adamları buna yeni çözümler üretme konusundaki çalışmalarını sürekli ilerletiyor. Popular Science Türkiye dergisi de Kasım sayısında bu konuyla ilgili yeni bilgileri edinmemizi sağlayan bir yazı yayımladı. Erik Sofge’nin yazdığı yazı bize yeni nesil uzay elbiselerinin nasıl olması gerektiği konusunda önemli ipuçları veriyor.

İnsanlığın sadece Dünya ve Ay ile sınırlı olmayan uzay yolculuğu tasarıları gelişen teknoloji ile paralel olarak astronotlar için daha iyi şartlar sunan yeniliklere açık durumda. Artık biliyoruz ki yeni nesil kıyafetler astronotlar için bir takım özel donanım ve malzeme kalitesini zorunlu kılıyor. Zorunluluk bir bakıma şu ana dek tasarlanmış olan kıyafetlerin sadece yörünge içindeki faaliyetleri gerçekleştirebilmek için üretilmiş olmasından kaynaklanıyor.

Yeni nesil uzay elbiseleri için gereken yeni donanımlara; kendini tamir edebilen eldivenleri, yere basma anında yapıştırıcı gibi işlev görecek ayakkabıları, harekete uygun şekilde tasarlanmış özel dikim elbiseyi ve kişiye özel tasarlanmış vücudu koruyucu kabuk dizaynını sayabiliriz. Yeni tasarlanmış bu elbise sayesinde uzay yolculuklarında daha uzun süre iş yapabilme ve  daha çok mesafe kat etme artık hayal olmaktan çıkabilir. Ve uzun süreli uzay yolculuklarına çıkacak olan astronotların bulundukları ortama uyum sağlamasını da daha kısa sürelere indirebilir.

Bu güzel yazının devamını Popular Science Kasım sayısında bulabilirsiniz.

3 Kasım 2012, Kaynak: Popular Science Türkiye

Kaynak : REUTERS

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s