Işınla bizi Scotty! DNA ve Kuantum.


Bilim kurgu filimlerinin ve 20. yüzyıl fiziğinin en gözde konularından olan kuantum konusuna hiç beklenmedik bir alandan biyolojiden ve genetikten bir katkı geldi. Araştırmalara göre canlılar olarak temel yapı taşımızı oluşturan DNA’nın bizzat kendisi aslında kuantum seviyesinde işlevlere sahip. Popular Scince Türkiye’nin Kasım sayısında Tuna Emren tarafından kaleme alınan makaleye göre, deney ortamında DNA’ya uzun süreli kesintisiz lazer uygulayan bilim adamları Hayalet DNA Etkisi (Phantom DNA Effect) adını verdikleri bir fenomenle karşılaştılar.

Rus Bilim adamları Pjotr Garjajev, Vladimir Poponin ve Peter Gariave tarafından yapılan deneyler sırasında deney tüpü içerisinde daimi lazer ışınına maruz bırakılan DNA, tüpten alındıktan sonra bile ışığın hala ortamdan ayıklanan DNA’nın formunu ve izini gösterdiğini gözlemlediler. Araştırmayı yapan bilim adamlarına göre bu garip gözlemin daha da garip bir açıklaması bulunuyor.

Bilim adamlarına göre DNA bulunduğu ortamda uzay-zamanda bir vakum etkisi yaratıyor. Bir başka ifade ile mikroskobik düzeyde solucan delikleri oluşturuyor. Solucan deliklerini (wormhole) şimdiye kadar yalnızca teorik fizik hesaplamalarında ve bilim-kurgu filimlerinde gözlemleyebilmiştik. Çılgın gibi görünen bu tez doğruysa, DNA’mız evrenin bambaşka noktaları ile bağlantı kuruyor ve bilgiyi uzay, zamandan bağımsız olarak iletiyor olabilir.

DNA ve kuantum konuları ilk defa bir araya gelmiyor. 2010 yılında Luc Montagnier isimli bir başka bilim adamı, bir test tüpünde çoğaltmaya çalıştığı bakteri DNA’sının bir öncekinden tamamen bağımsız saf su ile dolu bir başka test tüpünde kendini oluşturduğunu öne sürmüştü.  Konu hakkındaki yazıya buradan göz atabilirsiniz.

Bu son gelişmelerden de anlaşılabileceği gibi moleküler biyoloji ve genetik 21. yüzyıla  damgasını vuracak araştırma alanları arasında yer alacak gibi görünüyor.

DNA hakkında son gelişmeleri anlatan makaleye ulaşmak için Popular Science Türkiye dergisinin Kasım sayısına başvurabilirsiniz.

3 Kasım, Kaynak: Popular Science Türkiye

Kaynak: Star Trek Deep Space Nine

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s