Merhaba


İşte başlıyoruz!

Abdullah Gül Üniversitesi tarafından başlatılan AGÜhayalim projesinde sizi aramızda görmekten mutluyuz.

Bir üniversite olarak, en değerli varlığımız olan gençlerimize en faydalı olacak şekilde nasıl hizmet verebiliriz düşüncesi ile uzun zamandır hazırlık çalışmaları yürütüyoruz. Yükseköğretim sektörünü, öğrencilerin üniversite  içerisindeki konumlarını inceledik. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği’ndeki uygulamalara göz attık. Çalışmalarımız sonucunda çok önemli bir gerçeğin farkına vardık: Yükseköğretim kurumları yapılandırılırken, gençlerin ihtiyaçlarının ve beklentilerinin yeterince dikkate alınmıyor.

İncelemelerimiz ışığında, genel olarak şikayet edilen ve uzun zamandır nasıl yenileneceği tartışma konusu olan tercih ve yerleştirme sistemini başka bir gözle bir kez daha tartıştık. Profesyonellerden oluşan akademik ve idari ekibimizle birlikte diğer yükseköğretim kurumlarından edindiğimiz bilgi ve tecrübelerle yaptığımız hazırlık çalışmaları ışığında şu kanaate vardık: Yükseköğretim modellerinde gençler etken değil edilgen ve pasif bir unsur olarak yer alıyor. Gençlerin bir birey olarak  tercih hakları sistem içerisinde kısıtlanmış oluyor. Öte yandan toplum olarak hayata, mesleklere ve amaca bakışımız gençleri geleceklerini belirledikleri bu önemli dönemde,  beceri, istek ve hayallerine göre değil piyasa şartlarına göre tercih yapmaya itiyor.

Biz 18 yaşına ulaşmış her gencin rüştünü ispat ettiğini düşünüyoruz. Gençlerin, eşit bir vatandaş olarak hem kendi görüşünü oluşturma, hem kendi görüşlerini ifade etme ve hem de kendi tercihlerini yapma konusunda yetkin kabul edilmesi gerektiğine inanıyoruz.Bununla birlikte bilmedikleri bir dünya olan yükseköğretim dünyasına adım atarken detaylı bir şekilde tartışmaya, tercihlerini gözden geçirmeye ve kendileri için doğru ve yanlış olanı tartmaya da hakları olduğuna, bunun için gerekli kanalların açılması ve ortamların oluşturulması gerektiğine inanıyoruz.

Gençlerin tercih hakkının üniversiteye hazırlanırken olduğu kadar üniversitede okurken de dikkate alınması gerektiğini düşünüyoruz. Gelecek kaygısı giderilmiş, hayal ettiği mesleği seçen ve kendini çok seçenekli bir ortamda rehberliğe dayalı olarak ancak kendi tercihleri doğrultusunda geliştiren bireyler düşlüyoruz. Çevre ve sistemin dayatması ile hiç istemedikleri meslekleri tercih etmiş insanların bulunmadığı, topluma yararlı olmanın verdiği hazla, sevdiği mesleği icra ediyor olmanın verdiği zevki yaşayabilen insanların yaşadığı bir Türkiye hayal ediyoruz.

Bu inancımızın ve çözüm arayışlarımızın bir sonucu olarak özellikle  yükseköğretim sınavına girecek gençler için ve onlarla beraber AGÜhayalim projesini başlatıyoruz.  Sizlerle buluşmak için kurduğumuz bu blog sayfası ve facebook, twitter gibi yaygın sosyal ağlar üzerinden tercihinizi yaparken izleyebileceğiniz yollar ve seçenekler hakkında sizleri bilgilendirmek, geleceğinizi seçerken düşündüklerinizi yaşıtlarınızla, bizlerle ve tüm Türkiye ile paylaşabileceğiniz ortamlar oluşturmak istiyoruz.

Projede, hem kendinizi hem de bizleri daha yakından tanımanız için etkinlikler düzenleyecek, hayatımıza ve geleceğimize nasıl yön verebileceğimizi tartışacak, tercihlerimizi belirlerken hangi kriterlere göre hareket etmemiz gerektiğini irdeleyeceğiz. Bu boyutları ile AGÜhayalim Projesi gençleri güçlendirmeyi hedefleyen bir girişimdir.  Katkılarınızla kendisi de genç olan bir üniversite olarak geleceği birlikte inşa etmek istiyoruz.

Şu anda biliyoruz ki pek çoğunuz doktorluk, avukatlık, mühendislik gibi mesleklerden hangisini seçmeniz gerektiğini düşünüyorsunuz. Televizyon programlarını takip ediyor, danışmanlarınızla görüşüyor, ailenizle birlikte konuyu tartışıyorsunuz. Terchiniz her ne olacak olursa olsun zamanınızı doğru kullanmanızı öneriyoruz. Alnınızın teri ile elde edeceğiniz puanı nasıl kullanacağınızın sınava hazırlanmak kadar önemli olduğunu hatırlamanızı istiyoruz. Karar vermek için zamanınız var. AGÜhayalim projesi kapsamında yıl boyunca yayınlanacak bilim, teknoloji, meslek ve sosyal alanlara ilişkin güncellemeleri hangi alana daha fazla ilgi duyacağınızı belirleyebileceğiniz bir araç olarak sizlere sunmayı düşünüyoruz. Bu sayede hangi bilimsel veya teknolojik alana daha çok ilgi duyduğunuzu belirleyebilir, en çok sevebileceğiniz mesleğin ne olabileceği ve bu mesleğe uygun olup olmadığınız konusunda kendinizi tanıma fırsatı bulabilirsiniz.

Gelin bütün bunları birlikte düşünelim ve hayal edelim.

Çünkü dünyayı hayal edenler değiştirir.

Proje Ekibi

2 Comments Kendi yorumunu ekle

  1. Menderes ÜRKER dedi ki:

    Hayatta en zevk aldığım şey başkalarının yapamazsın dediğini yapmaktır.

  2. Menderes ÜRKER dedi ki:

    Sıradan insanlar ortak bir amaç uğrunda bir araya geldiklerinde sıra dışı işlere imza atarlar…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s